fbpx

Blog

Çocuk Hakları Karikatür Atölyesi Yapıldı
Bizden Haberler

Çocuk Hakları Karikatür Atölyesi Yapıldı

Bursa Çocuk Hakları Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen 7.Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali kapsamında yapılan atölye çalışmalarına Gönüllü Hareketi olarak destek verdik.

Festival hakkında Nurcan hanım bilgi veriyor.
Çocuk hakları konusunda düşüncelerini paylaşan çocuklar.

Projenin katılımcısı olan okullardan biri olan Atatürk Ortaokulunda öncelikle “Çocuk Hakları Karikatür Atölyesi” düzenlendi. Atölye çalışması kapsamında çocukların çocuk haklarından anladığı, yaşamlarında çocuk haklarının yeri, çocuk haklarına kimlerin ihtiyaç duyduğu gibi konular konuşuldu.

Her çocuk özgürce kendi çizimini yapıyor.

İspanya (Miguel) ve Danimarka (Clara)’dan gelen gönüllülerimizin öncülüğünde ile gerçekleştirilen atölye çalışmasında, çocuk hakları çocuklar tarafından karikatürize edildi.

Çizimler bir araya getiriliyor.

Küçük gruplar halinde çalışmaları sürdüren çocukların, kendi arasındaki işbirliği ve paylaşım ise görülmeye değerdi.  Atölye çalışmasında yer alan genç ve yetişkinlerin aklına gelmeyen bakış açılarının çocuklar tarafından yansıtılması hayran uyandırıcı idi.

Tüm çizimler birleştiriliyor.
Atölye çalışması sonrasındaki hatıra fotoğrafımız.

Benzer şekilde çocukların “ebeveynlerin kendileri için istedikleri” konusunda zorlanmamaları gerektiği ve “benzer imkanlara sahip olmayan dünya çocuklarının” korunmasına yönelik olarak çocukların sunmuş oldukları görüşler ise, farklı bir genç nesil ile çok yakında bir arada olacağımızı gösterir nitelikte oldu.

Çocuk haklarını duvara yansıtacağız.

Yapılan karikatür çalışmalarının ardından tasarımlar gönüllülerimiz tarafından birleştirildi ve bir kompozisyon oluşturuldu.

Gönüllülerimizin gece mesaisi.
Duvarın arka planı boyanıyor.

7. Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali’nin 2.gününde gerçekleşen atölye çalışması kapsamında ise Doğan Köy ilkokulu ile Atatürk Ortaokulu’nda gelen çocuklar, öncesinde hazırlamış oldukları hayalleri duvara çizdiler.

Hayallerini gerçeğe döken çocuklarımız.
Hayalleri gerçekleştiren Anka kuşu.
Çocuk hakları ve hayallerimiz.

Karaman Dernekler Yerleşkesi’nin duvarında hayat bulan bu çalışma ile aynı zamanda önemli de bir farkındalık sağlanmış olacaktır. Çocuklar tarafından, çocuk hakları teması ile yapılan bu çalışma bir anlamda kent yaşamına da olumlu bir etki yaratmaktadır.

Çocukların neredeyse hepsi, ilk kez böylesine bir çalışmanın içerisinde olmaktan dolayı büyük keyif aldılar ve eğlendiler.

Festival kapsamında UNICEF Türkiye Milli Komitesi Temsilcisi Burcu Güvenek Araslı da atölye çalışmamızı yakından inceledi ve bilgi aldı.

Atatürk Ortaokulu ve Doğanköy İlkokulundan gelen çocuklar.

Çocukların yaptıkları boyamalar sonrasında rötuşları tamamlanacak olan duvarı, Karaman Dernekler Yerleşkesi’ne girerken görebilirsiniz.

Bu önemli festival programında yer almaktan, destek olmaktan ve Bursa Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği ile işbirliği yapmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz.