fbpx

Blog

Cumhuriyet 100, Gönüllü Hareketi 14 Yaşında
Bizden Haberler

Cumhuriyet 100, Gönüllü Hareketi 14 Yaşında

Cumhuriyet 100, Gönüllü Hareketi 14 Yaşında

Gönüllü Hareketi Derneği de Cumhuriyetimiz gibi Ekim doğumlu.

Cumhuriyetin daha ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk gençlerinin Avrupa’ya eğitim alması için gönderilmesini ister. Yola çıkmak için Sirkeci Garı’na giden gençler, ülkenin içinde bulunduğu durumu düşünür ve gitmekten vazgeçerler. Tam o sırada, Atatürk’ten bir telgraf gelir. Telgrafta şöyle yazar “sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alev topları olarak geri dönmelisiniz.”

14 yıl önce bugünlerde Gönüllü Hareketi’nin ilk tohumlarını atarken, bize ilham kaynağı olan da Atatürk’ün bu sözleri oldu. İmkânı olmayan gençlerin yurtdışındaki gönüllülük projelerine katılmalar için Gönüllü Hareketi doğdu. Geriye dönüp baktığımızda ne çok yol yürümüşüz ne çok hayata dokunmuşuz ne çok insan da değişime yol açmışız. Tıpkı Cumhuriyet gibi!

Gönüllü çalışmalar, sosyal sorumluluk projeleri, dezavantajlı gruplara yönelik programlar, uluslararası değişimler, yardımlaşma ve dayanışma faaliyetleri olmak üzere ne çok alanda çalıştık ne çok çalışma sığdırdık bu 14 yıla. Tıpkı Cumhuriyet gibi!

Bugünlere gönüllülerimiz ile geldik. Yaptığımız tüm çalışmaları birlikte tasarladık, planladık, hayata geçirdik. Yaşayarak öğrendik, öğrendikçe birlikte geliştirdik. Birlikte yaparak, el ele vererek ve ortak akılla hareket ettik 14 yıldır. Bugün 36 bin kişilik gönüllü ağımız ile Türkiye’deki her yere ulaşabilen bir gönüllü kuruluşlardan birisi olduk. Tıpkı Cumhuriyet gibi!

“Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” demiştir Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Onun bu sözünü yardımlaşma ve dayanışma ruhu ile sahiplendik. İmkân ve kaynaklarımız ölçüsünde gönüllü çalışmalarımızı artırmaya, daha çok yaşama dokunmaya çalışıyoruz. Tıpkı Cumhuriyet gibi!

Toplumsal değişimler bugünden yarına olmaz, biliyoruz. Gönüllü çalışmaların kazanımı olan güçlü toplumsal bağ sayesinde bu zamanı kısaltabileceğimizi de biliyoruz. Bunun için çalışırken Cumhuriyetten ilham alıyoruz.

14 yıl kısa bir zaman… Önemli olan “az zamanda, daha büyük işler başardık” diyebilmekten geçtiğinin farkındayız. Cumhuriyeti kurumsallaştıracak olan her alan faaliyet gösteren yüzyıllık markaları olacaktır. Tüm dünyada üçüncü sektör olarak kabul edilen sivil toplum alanında da bu kurumsallaşmaya ihtiyaç vardır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında köklü sivil toplum kuruluşlarından birisi olmak için var gücümüz ile çalışmayı sürdüreceğiz.

Gönüllü Hareketi’nin bugünlere gelmesinde katkısı olan tüm gönüllülerimize, bireysel ve kurumsal bağışçılarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız!