fbpx

Gıda Bankacılığı

Gıda Bankacılığı Programı, ekonomik açıdan zorluklar çeken ihtiyaç sahibi birey ve ailelere destek verir, sürdürülebilir bir model onları yoksulluktan kurtarmak için faaliyet yürütür ve gıda israfının azaltılmasını sağlar.

Gıda Bankacılığı Nedir?

Gıda Bankacılığı gıda, giysi ve temizlik ürünlerinin bağış olarak toplandığı, ayrıştırıldığı, depolandığı ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı bir dayanışma modelidir. Yasal mevzuatları vardır, yalnızca sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülür.

Gıda Bankası Nasıl Çalışır?

Kurumlar ve kişiler gıda, giysi ve temizlik ürünlerini “gıda bankasına verir” veya bu ürünlerin temin edilmesi için bağışta bulunarak destek olur, ihtiyacı olan vatandaşlar da bu ürünleri “gıda bankasından alır”. 

Bursa Gıda Bankası

Bursa Gıda Bankası, Gönüllü Hareketi’nin yürüttüğü Gıda Bankacılığı Programı kapsamında 2021 yılında kurulmuştur. Bir sivil toplum kuruluşu inisiyatifi ile Bursa’da kurulan ilk Gıda Bankası olarak ekonomik zorluklar yaşayan vatandaşlara destek verir.

Umudu Besle

Ekonomik zorluklar yaşayan bir aileye kol kanat germek ve ona destek olmak ister misin? İhtiyaç sahibi bir ailenin daha gıda bankamızdan destek almasını sağlayabilirsin.

Okul Öğünü Projesi

Hemen hemen her okulda sabah kahvaltı yap(a)madan gelen, okul kantininden hiçbir şey alamayan onlarca çocuk var. Bu çocukların bütün gün aç kalmamaları için okul öğünü desteği veriyoruz.

Gıda Toplama Kampanyası

Gıda bankamızın ihtiyaçları doğrultusunda şirketler, özel okullar ve diğer kurumlar ile gıda toplama kampanyaları düzenliyoruz. Toplanan ürünleri gıda bankamızın yararlanıcılarına ulaştırıyoruz.