fbpx

Gıda Bankası Nedir?

Gıda Bankası Nasıl Çalışır?

Açlık, yoksulluk ve israfı azaltabilmek için Gıda Bankasını kurduk.

Gıda Bankacılığı Programı nasıl başladı?

Gönüllü Hareketi olarak uzun yıllardır üniversite öğrencilerine burs ve ihtiyaç sahiplerine dönem dönem destek veriyoruz. Son yıllarda derneğimize gelen yardım taleplerinin artmış, bu durum dernek içerisinde bir farkındalık oluşturmuştur.

2020 yılı Ocak ayında Dernek Başkanımız Sertaç Şipka, üç hafta boyunca Amerika’daki sivil toplum faaliyetlerini yerinde inceledi ve Gıda Bankalarını ziyaret etti. Ziyaretin detayları ve notlarını dönüş sonrasında dernek üye ve gönüllüleri ile paylaştı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde Gıda Bankacılığı Programı’nı başlattık. Bursa Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler doğrultusunda, zaruri olan tüzük değişiklikleri Genel Kurul’da yapılarak Gıda Bankacılığı Programı için gerekli altyapıyı oluşturduk. Türkiye’de Gıda Bankacılığı alanında öncü kurumlardan olan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ile de süreç boyunca bilgi alışverişinde bulunduk ve destek aldık.

Özellikle Covid-19 pandemisi nedeniyle ekonomik yönden olumsuz etkilenen bireylerin sayısının artması Gıda Bankacılığı konusunda çalışmalarımızı hızlandırmıştır.

Gıda Bankası'nın çalışma yöntemleri nelerdir?

Bir Gıda Bankası üç farklı model ile kurulmuş olabilir:

  1. Depo,
  2. Market,
  3. Aşevi.

Gıda Bankası bu modellerden yalnızca biri ile çalışmalarını sürdürebileceği gibi, ikisi veya üçü bir arada da olabilir. 

İhtiyaç sahipleri nasıl belirleniyor?

Gıda Bankası yararlanıcısı olmak isteyen kişiler, Bursa Gıda Bankası web sayfamızda bulunan başvuru formunu doldurur.

Eksiksiz bir şekilde alınan başvurular Gönüllü Hareketi Derneği Gıda Bankacılığı Programı Saha Ekibi tarafından değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirme ve gerçekleştirilen hane ziyaretleri sonrasında, onay alan kişiler Gıda Bankası’ndan yararlanmaya başlar.

İhtiyaç sahiplerine ne kadar destek verilir?

Gıda Bankası yararlanıcıları için evrensel olarak kabul edilmiş bazı normlar mevcuttur. Bir kişinin bir öğünü 300 gram olarak hesaplanmıştır. Buna göre yıllık olarak verilecek erzak desteği, 328 kilogramdır. Ailede yaşayan yetişkin birey sayısı x 328 kg / 12 olarak, aylık hane desteği verilmesi planlanmaktadır. Gıda Bankamıza gelecek ürün bağışları doğrultusunda yararlanıcılara bu desteğin verilmesi hedeflenmektedir. 

İhtiyaç sahiplerine destekler nasıl ulaştırılır?

Yararlanıcılar eğer Gıda Bankasına bizzat gelebiliyorsa ürünleri kendisi gelip alır. Gelemeyenler yaşadıkları mahalledeki bir dağıtım noktasından ürünleri teslim alabilir veya direkt adreslerine teslim edilir.

Yararlanıcı kişisel bilgilerinin gizliliği nasıl sağlanıyor?

Gıda Bankası modelinin dünya çapında yaygın bir model olmasının sebebi, “insanların destek alırken rencide olmadığı" bir model olmasıdır. İnsan onuruna yakışır bir şekilde yararlanıcılar destek alır ve bilgileri gizli tutulur. Kişisel veriler konusunda KVKK kapsamında yasal düzenlenme mevcuttur. Gönüllü Hareketi Derneği KVKK Aydınlatma Metni doğrultusunda çalışmalar yürütülür ve operasyonda yer alan kişiler yalnızca ihtiyacı olduğu kadar bilgiye ulaşabilir.

Gıda bankasında gönüllü olarak çalışabilir miyim?

Bir Gıda Bankasının olmazsa olmazı gönüllüleridir. Çünkü bir Gıda Bankasının insan kaynağı, profesyonellerden, stajyerlerden ve en çok da gönüllülerden oluşur. Gıda paketi hazırlama, depo operasyonu, saha çalışmaları, lojistik, vb. birçok alanda gönüllüler Gıda Bankası çalışmalarına katılır.

Sen de gönüllü olmak için bu başvuru formunu doldurabilirsin: https://bitly.com/gidabankasigonullusu

Gıda Bankası şeffaf ve hesap verilebilir bir yapıda mı?

Gönüllü Hareketi Derneği, Açık Açık Online Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Platformu’na üye olan Bursa’daki ilk STK olmuştur. Her yıl düzenli olarak finansal tablo ve raporlarımızı web sitemizde yayınlıyoruz. Bağış Hakları Beyannamesi’nin imzacısıyız. Şeffaf, hesap verebilir ve hesap sorulabiliriz.

Gıda Bankasına nasıl bağış yaparım?

Gıda Bankası aracılığıyla daha fazla ihtiyaç sahibi aileye desteği verebilmemiz için havale / eft yoluyla bağış yapabilirsin.

Kredi kartı ile güvenli bağış yapmak istersen, buradan yapabilirsin: https://fonzip.com/gonulluhareketi/gidabankasi

Aynı zamanda gıda, temizlik ve hijyen malzemeleri, giyim, kırtasiye gibi ürünleri kendin alarak da bağışlayabilirsin. Kurumların ise yapacakları bağışlar öncesinde, özellikle vergi muafiyeti ile ilgili olan konularda bizimle iletişime geçmelerini bekliyoruz.

Gıda Bankası'nın düzenli bağış alması neden önemli?

Gıda Bankacılığı Programımız ve program kapsamında oluşturulacak Gıda Bankası’nın sürdürülebilir bir model olması için paydaş iletişimi ve işbirliği çok önemlidir. Çünkü Gıda Bankası’nın çalışma modeli işbirliğine dayanır.

Dünyadaki tüm başarılı Gıda Bankaları geniş bir paydaş kitlesine sahiptir. Gıda Bankacılığı Programımıza destek vermek isteyen özel sektör, sivil toplum ve kamu kurumları çalışmalarımıza destek olabilir ve koordinasyonuna katılabilir.

Hangi bölge ve şehirlerde faaliyet gösterir?

Gönüllü Hareketi Derneği’nin Gıda Bankacılığı Programı kapsamında şu an yalnızca Bursa’daki ailelere destek vermektedir. Ancak Gıda Bankacılığı çalışmaları kapsamında bağış olarak aldığı ürünleri, diğer şehirlerde işbirliği içerisinde olduğu Gıda Bankalarına gönderebilmektedir.

Afet durumlarında Gıda Bankası'nın önemi nedir?

2004 yılında Türkiye’de Gıda Bankası kavramının yasal bir mevzuata kavuşmasına neden olan olay, 1999 yılında yaşadığımız depremler olmuştur. Gıda Bankaları, deprem, sel, yangın gibi afet durumlarında dağıtım operasyonu konusundaki tecrübesini ve kapasitesini sahaya hızlıca yansıtabilme kabiliyetine sahiptir. Son yıllarda yaşadığımız Elazığ depremi, Giresun sel felaketi, İzmir depremi bize bunun en önemli örneklerini göstermiştir.

6 Şubat 2023’te gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerde de gıda bankaları ve gıda bankacılığı yapan STK’lar çok aktif çalışmalar yapmıştır. Gönüllü Hareketi Derneği olarak Bursa’daki gıda bankamızdan deprem bölgesine yardım ürünleri gönderdiğimiz gibi, Osmaniye ve Hatay’da yardımların depremzedelere ulaştırılmasında da aktif olarak görev aldık.

Daha detaylı bilgi alabilir miyim?

Elbette. Bizimle istediğin zaman iletişime geçebilirsin. İletişim bilgilerimiz burada: https://www.gonulluhareketi.org/iletisim/