fbpx

Gönüllü Ol

Gönüllülük; Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre bir işi yapmayı hiçbir yükümlülüğü yokken isteyerek üstlenmektir.

Gönüllü Hareketi için ise… Bireylerin özgür iradesi ile başkalarının yararına yaptığı ve maddiyata dayanmayan bir eylemdir.

Gönüllü; sahip olduğu fiziki güç, zaman, bilgi, yetenek veya deneyimini Gönüllü Hareketi’nin olağan faaliyetleri veya projeleri için kullanabilecek olan bireydir. Gönüllü Hareketi’nin amaçlarına ulaşması için gönüllüler bizim en önemli ortağımızdır.

Gönüllüler, zaman, bilgi, emek, çaba ve kaynaklarını paylaştıkça; kısacası fedakarlık ve özveri timsali oldukça toplumun gelişmesine doğrudan katkı sağlayarak yaşam kalitesini arttırırlar. Gönüllü Hareketi gönüllüsü olmak, amatör bir ruha sahip olarak profesyonelce çalışmaktır. Çünkü gönüllülük; insanın kendisini ve toplumu dönüştürme/değiştirmeye dayalı bir etkinliktir.

Neler Yapabilirsin?

Program ve projelerimizin eğitim ve hazırlık süreçleri farklılıklar gösterebilir. Diğer gönüllülük şekilleri ile ilgili olarak (kaynak geliştirme, tanıtım ve iletişim, yeni sosyal sorumluluk projelerinin ve gönüllü faaliyetlerin hazırlanması, vb.) bizimle iletişime geçebilirsin.

Gönüllü Ol

Bilinçli insan ve vatandaş olmanın doğal bir gereği olarak, ekip ve gönüllülerimiz ile birlikte sürdürülebilir ve dönemsel olarak gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerimize ve faaliyetlerimize katılabilirsin. Detaylı bilgi için tıklayın.

Gönüllü Eğitmen Ol

Mesleğin veya hobileriniz ile ilişkili olan farklı konulardaki bilgi, birikim ve deneyimlerini; Gönüllü Hareketi'nin farklı hedef kitleleri ile paylaşabilir, onlara yönelik eğitimler verebilirsin.  Detaylı bilgi için tıklayın.

Yardımseverlik Koşusu Yap

Adım Adım düzenlediği Yardımseverlik Koşuları ve diğer sportif etkinliklerde, bağış kampanyası açarak sosyal sorumluluk projelerimize destek olabilir, çevreni harekete geçirebilirsin. Detaylı bilgi için tıklayın.

Host Family Ol

Gönüllü Hareketi’nin yürütmekte olduğu, yerel faaliyetleri bulunan uluslararası projeler kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Bursa’ya gelen gönüllülere ev sahipliği yapabilirsin. Detaylı bilgi için tıklayın.

Gönüllülük Süreci

Gönüllü Olma İsteği

Gönüllü Hareketi'ne katılabilmek için şu şartları taşıyor olmalısın:

  • 12 yaşını doldurmuş olmak,
  • Gönüllü Hareketi’nin misyon-vizyon, amaç ve ilkelerini benimsemiş olmak,
  • Gönüllü Hareketi’nin çalışmalarına destek olacağını taahhüt etmek,
  • Yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giymemiş olmak.

Bir programda veya sosyal sorumluluk projesinde gönüllü, bir kampanyanın ekip üyesi, yerel bir örgütlenmenin gönüllüsü, gönüllü bir eğitmen veya çalışmalarımızın birinde uzman olabilir, özetle daha yaşanabilir bir dünya için bu hareketin önemli bir parçası olabilirsin.

Gönüllü Başvurusu

Gönüllü olmak için aslında ilk adımı bu sayfaya ulaşarak attın. Şimdi yapman gereken ilgi alanın ve isteğin doğrusunda gönüllülük başvurunu yapmak olacak. Başvuru yaptığın gönüllülük pozisyonu ve ihtiyaçlara göre seninle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. 

Gönüllü Eğitim Programı'na Katılım

Gönüllü Eğitim Programı, 4 adımdan  oluşmaktadır. Bunlar:

  • Gönüllü Oryantasyonu:  Gönüllünün, gönüllülük ve sivil toplum alanı konusunda bilgi edindiği ve çeşitli atölye çalışmalarına katıldığı 1 günlük eğitimdir.
  • Takım Çalışması ve İletişim Eğitimi: Gönüllülerin kendi arasında diyalog, işbirliği ve iletişim ortamını güçlendirmek ve sürdürülebilir kılmak için içeriği çeşitli atölye çalışmaları ile zenginleştirilmiş 1 günlük eğitimdir.
  • Proje Yönetimi Eğitimi: Gönüllünün sosyal sorumluluk faaliyetleri ve projeleri oluştururken veya gerçekleştirirken ihtiyaç duyulacak olan proje döngüsü, kampanya yönetimi ve kaynak geliştirme yöntemleri konusunda bilgi edindiği ve çeşitli atölye çalışmalarına katıldığı 1 günlük eğitimdir.
  • Gönüllü Çalışma: Gönüllülük yapmak üzere faaliyetlere katılım gösterilen süredir.

Gönüllünün Davet Edilmesi

Gönüllü Başvuru Formunu doldurarak gönderen gönüllüler Tanışma Toplantısı'na davet edilir. Bu toplantıda gönüllü adayları Gönüllü Hareketi’ni daha yakından tanıma ve kendilerini tanıtma imkanına sahip olur.

Tanışma Toplantısının sonunda Gönüllü Bilgi Formu doldurulur ve Gönüllülük Taahhütnamesi gönüllüler tarafından imzalanır.

Tanışma Toplantısı ile Gönüllü Hareketi’ne katılan gönüllülerin, gönüllülük süreçleri artık başlamış olur.

Gönüllülük Süreci

Gönüllülerin gerçekleştirilecek olan ilk Gönüllü Oryantasyon Eğitimi’ne katılması beklenir. Ancak bu şekilde, gönüllüler bir sosyal sorumluluk projesine katılabilirler.

Gönüllülerin dahil edilme süreci, hazırlanmış olan Gönüllü Eğitim Programı (GEP) kapsamındaki eğitimler ve çalışmalar gerçekleştirilmektedir (detaylı bilgi için: www.gonulluhareketi.org/egitimler).

Gönüllüler, sonrasında aşağıda belirtilen şekillerde gönüllü çalışmalar yapabilmektedirler.

Değerlendirme, Teşekkür ve Motivasyon

Gönüllü Hareketi, herkese özellikle de gençlerde gönüllülüğün yaşam tarzı haline getirilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Buradan hareketle gönüllülük faaliyetlerine gerekli eğitimleri alanların kısa süreli olarak katılabileceği gibi, uzun yıllar boyunca Gönüllü Hareketi ailesinin bir gönüllüsü olması arzu edilmektedir.

Gönüllülerimizin yaptığı çalışmalar düzenli olarak değerlendirilmektedir. Dahil olan gönüllülerinin motivasyonlarının sağlanmasına yönelik ekibimiz ve gönüllülerimiz tarafından çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilmektedir. En önemlisi ise gönüllülerimizin yaptığı çalışmalar her zaman takdir edilmekte ve farklı teşekkür yöntemleri ile kendilerine teşekkür etmekteyiz.

“Gönüllü Ol, Harekete Geç!”