fbpx

Blog

Barınaklardaki Vahşeti Kınıyoruz
Bizden Haberler

Barınaklardaki Vahşeti Kınıyoruz

Konya ve Ankara’daki barınaklarda yaşayan sokak hayvanlarına yönelik şiddet görüntüleri hepimizi çok üzdü. Sokak hayvanlarının görevliler tarafından öldürülmesi, aç susuz bir şekilde kafeslerin içinde tutularak birbirlerini yiyecek hale getirilmeleri tam anlamıyla bir vahşettir. İlgili kurum ve kuruluşları görevlerini layıkıyla yapmaya, barınakları amacına yönelik işletmeye çağırıyoruz

Sokak hayvanları ile ilgili sorunların boyutu tüm şehirlerde günden güne artıyor. Çünkü kırsal bölgelerde ve şehir merkezlerinde yaşayan sokak hayvanlarının sayısı hızla artıyor. Aşılama ve kısırlaştırma hızı, hayvanların üreme hızının maalesef altında kalıyor.

Sorunun boyutu artık halk sağlığını da tehdit eder durumda. Özellikle mahallelerde gruplaşan sokak köpeklerinin, zaman zaman insanlara saldırdığını görüyoruz. 2022 yılında kuduz vakası nedeniyle hayatını kaybeden küçük bir çocuğun olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz.

Kamu kurumları kendi görev ve sorumluluklarını, hayvan hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ve gönüllülere devredemez. Aksine onların üzerindeki yükü, yeni barınaklara açarak ve hizmet alanını genişleterek sağlamalıdır. Sokak hayvanlarının aşılanması, kısırlaştırılması ve barınaklara alınması sorumluluğu belediyelerindir. Belediyeler tarafından kurulan barınakların sayısı acilen artırılmalıdır. Kurulan barınaklar, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin desteği de alınarak işletilmelidir. 

Doğru bir kısırlaştırma politikası ve bakım ile sokakta yaşayan hayvanların sayısının her geçen gün azalması gerekir. Onları kırsalda açlığa ve ölüme terk etmek, hatta canlarına kastetmek insanlığımıza yakışmamaktadır. Bunu sevgi ve ilgi ile yapmaktan başka çare düşünemeyiz. Barınaklara alınan sokak hayvanlarının bir süre sonra bırakılması doğru bir uygulama değildir. Barınakların sayısı acilen artırılmalı, doğru personel ve doğru bir şekilde işletilmelidir.