fbpx

Blog

Festival Gönüllüsü Olmak İçin 7 Harika Neden
Gönüllülük

Festival Gönüllüsü Olmak İçin 7 Harika Neden

Gençlik enerjisini hissediyor musun? Eğlenerek deneyim edinmek hoşuna gider mi? Dünyaya, insanlara faydalı olmak ister misin? O zaman festival gönüllüsü olmayı mutlaka düşünmelisin.

Bir festivale daha önce katılmış olmalısın. Pop, rock, rap, tekno veya başka bir müzik türü. Bir festival konserine katıldıysan, heyecanın ve müzik sesinin ne kadar yükseklere çıktığını biliyorsun. Hazır mısın? 

Festivaller genellikle oldukça büyük organizasyonlardır. Herkesin yapacağı bir çalışma mutlaka vardır. Festivallerde gönüllülük özellikle öğrenciler ve diğer gençler için oldukça ilgi çekicidir. Artan festival ve konser bilet fiyatları ile bunun ilgisi yok tabi. Sonuçta festivaller harikadır. İşte festivallerde gönüllü olman için tüm nedenlerin bir listesi.

Eğlence garantili bir etkinlik

Adı üzerinde festival. Konserler, sanatçılar, yüksek seste müzik, birçok etkinlik, binlerce insan ve dahası… Eğlence anlayışın bu şekilde olmasa bile, ilk kez gönüllülüğe başlamak için festivaller eşsiz fırsatlardır. Kendini sıkmadan geçici bir süre ile yeni bir deneyime “merhaba” demenin en güzel yollarından da biridir. 

Kendini aşırı şekilde yormak zorunda kalmazsın, belirli bir gönüllü çalışma süresinde farklı sorumluluklar alırsın. Bunun dışına da genellikle çıkmazsın. 6-9 saat gönüllülük yapacaksın, bu süre nasıl geçti şaşıracaksın. Festivalde günün sonunun nasıl hızlı geldiğine sen de şaşıracaksın. 

Her zaman görmek istediğin gruplar, sanatçılar, ünlüler veya etkinlikler… Hepsi oradayken insanlara festival alanında yardım ettiğini ve bir STK’nın amacı için orada çalıştığını, kendini nasıl hissedeceğini bir düşünsene. Festival’deki lezzetleri tadarken bunları yapıyor olman daha çok eğlenmeni sağlayacak.

Gönüllüler her zaman ilham kaynağıdır, sen de öyle!

Gönüllü Hareketi Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşu, amaçlarını ve çalışmalarını daha geniş kitlelere yaygınlaştırmak için tanıtım ve iletişim çalışmaları yapar. Festivaller bunun için harika yerlerdir. Bu sayede STK’nın amacını gerçekleştirmesi için bağışçı bulurken, aynı zamanda yeni gönüllüler kazanmasına da destek olabilirsin. 

Festivallerde gönüllü olmak için web sitemizdeki Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurabilirsin. Bulunduğun şehirdeki festival organizasyonunda yer aldığımızda mutlaka seni haberdar edeceğiz.

Yeni arkadaşlıklar edinmek için harika bir fırsat

Ömür boyu sürecek arkadaşlıkları bir haftalık festival deneyimi ile edinmek gerçekten mümkün. Festival alanında birlikte koşturan, birlikte ter döken, birlikte yemek yiyen ve birlikte eğlenen kişilerin arkadaşlıkları gerçekten bir başka olur. “Nerede tanıştınız?” sorusunu yıllar sonra sorduklarında, festival günlerini büyük bir özlem ile anacağınızdan eminiz. 

Festivallerde çok kişi çalışır, çok kişi gönüllülük yapar ve binlerce kişi festivale katılır. Farklı kültürlere ve yaşam tarzlarına sahip insanların bir araya geldiği, çeşitliliğin olduğu bir ortamda buluşursunuz. Sizin seçtiğiniz insanlar ile bir araya gelmezsiniz. Az sayıda arkadaşınız olmasa bile, çok sayıda yeni ve farklı arkadaş edinebileceğiniz bir ortama giriyorsun. Hazır mısın?

Festivale ücretsiz giriş imkanı

Gitmek için heyecan duyduğun bir festivale katılıp, görmeyi arzu ettiğin sanatçının konserini ücretsiz bir şekilde dinlemeyi kim istemez ki ? Çoğu kişi festival ve konser biletlerinin satıldığı farklı sitelerde indirim fırsatlarını takip ediyor. Festival gönüllüsü olduğunda indirim aramana gerek yok, tamamen ücretsiz. Ücretsiz bir şekilde görevli / gönüllü kartınla festival alanına giriş yapabilme özgürlüğü artık senin.

Yeni fırsatlar ve sürprizlerle neden karşılaşmayalım ki? 

Tanışacağın birçok insan olacak. Bu insanlardan bir veya birkaçı senin için yepyeni bir fırsat sunabilir. Hangi konuşmanın, hangi diyalogun, hangi kapıları açacağını kim bilebilir ki ? Sürprizlere açık olmakta yarar var. Bunlar neler mi olabilir? Bir düşün bakalım. Çok da beklentiye girmemek gerek ama sürprizlere açık olmalısın. 

Dikkat çekici bir özgeçmişe (CV) ne dersin? 

Gönüllülük süresinin en kısa, yapılan faaliyetin kazanımlarının en öz, yapılan işlerin ise en net olduğu yerlerdir festivaller. Festivalde yaptığın işin kısa olması, olumlu etki yaratacaktır CV’nde. Çünkü işin süresi belli. Ve sen sadece festival bileti alıp eğlenmek yerine faydanın dokunabileceği bir faaliyet seçtin kendine. Bir sorumluluk üstlendin ve bunu özgür iraden ile gerçekleştirdin. İşte kilit noktası burada. Seni diğerlerinden ön plana çıkaracak, seni biraz daha fark ettirecek, CV’ni gönderdiğin kişinin merak edeceği kısım burası. “Aaaa festival gönüllülüğü mü?”, “Peki ama ne yaptın?”, “Festival nasıl geçti?”, “Hangi sanatçılar vardı?” gibi sorular herhangi bir iş görüşmesinde, görüşmeyi yapan kişi ile bağ kurmanı sağlar. 1 / 0 öne geçtin bile… 

Vee festivalin sana sundukları

Festivallerde genellikle gönüllülere yemek verilir, çay-kahve-su gibi içecek ikramları dağıtılır. Bununla birlikte festivale özgü tişört-yaka kartı-şapka-bileklik-kol bandı gibi aksesuarlar olur. Bunlar festival sonrasında saklamak için güzel anılar. Büyük festival organizasyonlarında gönüllülerin yol masrafları bile karşılanabilir. Festivalin özelliğine göre gönüllülere festival organizatörleri tarafından bazı hediyeler de verilebilir. Yakınların ve arkadaşların için festival giriş davetiyesi gibi.

Yazar: Sertaç Şipka  |  Editör: Elif Görgün Kaplan