fbpx

Blog

Gönüllülüğün 11 Muhteşem Faydası
Gönüllülük

Gönüllülüğün 11 Muhteşem Faydası

Gönüllü olmak, hiç şüphesiz özgeçmişinde iyi görünür ve fark yaratır. Gönüllülüğün hem kariyerin, hem sağlığın hem de sosyal ve bireysel yaşantın için daha birçok muhteşem faydası olduğunu biliyor musun?

Sen gönüllü oldukça toplumsal yaşama katkı sağlarsın. Gönüllü olmanın da mutlaka sana katkıları olur. Gönüllülüğün sana getireceği 11 muhteşem faydayı paylaşıyoruz.

Farklı rolde veya sektörde deneyim kazanırsın

Kariyerinde bir değişiklik yapmak istiyorsan ve özellikle sivil toplum alanında çalışmak istiyorsan gönüllü olmak senin için çok yararlı olabilir. Yeni bir rol veya uzmanlık denemesinin yanı sıra bazı önemli deneyimleri de kazanırsın. Çalışmak istediğinden farklı bir alanda gönüllü olsan bile, gönüllülük deneyimine sahip olmak özgeçmişini her durumda güçlendirir. Bu deneyim, sivil toplum hakkında bilgi sahibi olmanı sağlarken, ne kadar proaktif ve fedakar olduğunu da gösterir.

Bir STK’nın yönetim kurulunda olmanın da bir tür gönüllülük olduğunu ve daha üst düzeyde deneyim kazanmana yardımcı olabileceğini de unutmamalısın.

Yeni bağlantılar kurarsın

Eğer sivil toplum alanında profesyonel bir iş arıyorsan, gönüllü olmak neredeyse hiç efor sarfetmeden ağ ve bağlantılar kurman için harika bir yoldur. Ne kadar çok bağlantı kurarsan, yeni iş fırsatlarını ilk duyan olma olasılığın o kadar artar.

Sivil toplum alanında çalışmayacak olsan bile yeni insanlar tanımak için harika bir yoldur. Gönüllülük yaptığın kurumda, farklı sektörlerden ve geçmişten gelen insanlarla benzer amaçlarla bir arada bulunmak yeni bağlantılar kurmayı da kolaylaştırır.

Bir beceri veya deneyim boşluğunu doldurursun

Genel olarak deneyim kazanmanın ve yeni beceriler öğrenmenin yanı sıra, deneyimindeki belirli bir boşluğu doldurman gerekiyorsa gönüllülük yararlı bir araç olabilir. Örneğin, kariyer basamaklarını teker teker çıkıyor ve ilerliyorsun ancak daha fazla dijital içerik deneyimine ihtiyacın var. Bir sivil toplum kuruluşunun sosyal medyasını desteklemek için gönüllü olmak senin için ideal bir fırsat olacaktır. Buna benzer birçok alanda kendi yeteneklerini geliştirmek ve deneyim elde etmek için sivil toplum kuruluşlarına destek olmayı düşünmelisin. Ve sivil toplum kuruluşlarının senin yeteneklerine ihtiyaç duyduğunu da unutmamalısın.

Tutkulu olduğun bir amacı desteklersin

Gönüllülük, inandığın bir amacı destekleyerek kendine karşı dürüst olmanı da sağlar. Bu ister iklim değişikliği, ister hayvanları koruma isterse de çocukların okumayı öğrenmesine yardımcı olmak olsun. Gönüllü olarak hayattaki değerlerini yaşama şansın olur.

Yeni sosyal bağlantılar kurar ve ağını genişletirsin

Desteklediğin amaca bağlı olarak farklı alanlarda birçok yeni insanla tanışma fırsatı bulursun. Bu sosyal bağlantılar, fiziksel ve zihinsel sağlığın için iyidir. Gönüllülüğün yalnızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Kendi başına gönüllü olmak konusunda tereddütlerin olabilir. Yeni bir ortama tek başıma girme cesaretimiz bazen yeterince olmayabilir. O zaman neden bir arkadaşını da seninle birlikte gönüllü olmaya davet etmiyorsun. Böylelikle çevrendeki kişilerin de yeni sosyal bağlar geliştirmesine destek olursun.

İçinde yaşadığın topluluğa destek olursun

Yardımseverlik ve bir topluluğa dahil olmak, New Economics Foundation’ın araştırmasına göre İyi Olmanın 5 Yolu’ndan biridir. Yereli desteklemek, yakın çevrene bağlı hissetmene ve sosyal bağlantılar kurmana yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda başkalarına yardım eden, çevresine kadar duyarlı ve nazik olan insanların daha mutlu olduğunun herkesin bilmesine de yardımcı olur. Başkaları tarafından ihtiyaç duyulduğunu hissetmek ve yararlı olduğunu bilmek, senin amaç duygunu güçlendirir ve kendine olan saygını da artırır.

Güven kazanırsın

Sosyal etkinliklere katılmak ve gönüllü olmak, yeni insanlarla tanışmak, yeni beceriler öğrenmek, değerli bir şey yaptığını bilmek ve başarmak, büyük bir güven artışı ve gurur duygusu verir. Gönüllü çalışmalar, hem insanların sana olan güvenini artırır hem de özgüvenini geliştirir. Bu güven hissi yaşamın her alanına yansıdığını çok kısa zamanda göreceğinden emin olabilirsin.

Fiziksel sağlığını iyileştirirsin

Düzenli yapılan gönüllülük, gönüllüğün türüne bağlı olarak daha fazla egzersiz yapmanı sağlayabilir. Bunun da fiziksel sağlığına olan olumlu etkisi olacaktır. Evden yapılacak online gönüllü çalışmalar bile zinde kalmana yardımcı olabilir, bu da Alzheimer gibi yaşa bağlı hastalık riskini azaltır. Hatta bazı araştırmalar gönüllülüğün daha uzun yaşamanı sağlayabileceğini bile gösteriyor. Daha uzun ve sağlıklı yaşamak mı istiyorsun? O zaman gönüllü olmalısın.

Ruhsal sağlığın gelişir

Sadece anlamlı bir şey yaptığını, insanlara yardım ettiğini ve dünyada bir fark yarattığını bilmek bile modunu yükseltmek için yeterli olabilir. Bu nedenle gönüllülüğün stres, endişe ve depresyonu azaltması hiç de şaşırtıcı değil. Başkalarına yardım etmek ve daha büyük bir amaç için çalışmak, kendi sorunlarını bir perspektife oturtabilir. Farklı bir bakış açısı kazanmanı sağlayabilir, olaylara farklı bir yaklaşım geliştirmene yardımcı olabilir.

Sevdiğimiz bir sözü de seninle paylaşmak istiyoruz “önemli olan nasıl baktığın değil, olanları nasıl gördüğündür”.

İlgi alanlarının peşinden gidersin

Hobilerin ve ilgi alanların için zaman bulmakta zorlanıyor musun? Bahçe işleri, sanat çalışmaları veya sportif etkinlikler gibi keyif aldığın şeyleri yapmak için ayırmak istediğin zamanı, gönüllü çalışmaların yaratabilir. Neler yapabileceğini ve hayatına neler katabileceğini bir düşün! Böyle bir zamanı kendin için bir kez yarattığında, günlük rutinlerinin arasında sıkışıp kalmayacaktır.

Eğlenirsin

Konfor alanından çıkmak, keyif aldığın bir şey yapmak, yeni insanlarla tanışmak ve çok daha fazlası… Gönüllülük gerçekten eğlenceli olabilir!

Gönüllülük senin için kapılar açabilir ve kariyerini geliştirmenin ötesinde birçok muhteşem fayda sağlayabilir. Ne dersin? Haydi şimdi gönüllü olma zamanı. Sana uygun bir gönüllülük faaliyeti mutlaka var. İlgi alanlarını, yeteneklerini, önceki deneyimlerini bir düşün ve araştırmaya başla. Sadece başkalarına yardım etmekle kalmayacak, aynı zamanda gönüllü olduğunda sen de bunun muhteşem faydalarını göreceksin.

Sloganımız her zaman ki gibi…

Gönüllü Ol, Harekete Geç!


Çeviri: Ezgi Yılmaz Guha  |  Editör: Sertaç Şipka

Kaynak: https://www.charityjob.co.uk/careeradvice/11-brilliant-benefits-of-volunteering/