fbpx

Blog

Transilvanya’da Neler Yapıyoruz?
Gönüllü Yazıları

Transilvanya’da Neler Yapıyoruz?

Romanya’ dan merhabalar… Biz bir senelik projemizdeki deneyimlerimizin bir kısmını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle biz Romanya’nın Transilvanya bölgesinde Odorheiu Secuiec (Macarca ismi Szekelyudvarhely) adlı nüfusun yüzde doksanının Macar olduğu küçük bir şehirde yaşadık. Diğer AGH gönüllüleri proje arkadaşlarımız da Macaristan’dan gelen, Zsuzsi ve Merci.

Projemiz genel olarak anaokulu, ilkokul ve liselerde oyunlarla ve çeşitli aktivitelerle İngilizce öğretmek üzerine.

Anaokullarında gönüllülük

Projemizin ilk üç ayını anaokullarında tamamladık. Bizim için en zor olacağını düşündüğümüz taraflarından biri buydu, çünkü bu yaştaki çocuklara onların dilini bile konuşamadan İngilizce öğretmeye çalışmak kulağa çok normal gelmiyordu. Ama gönüllü Macar arkadaşlarımızın da sayesinde gayet güzel bir iş başardık. Ayrıca temel seviyede İngilizce öğretmek dışında onlara farklı bir hayat deneyimi de kattık. Belki hayatlarında ilk defa kendi dillerini konuşamayan ve kendi kültürlerinden olmayan birileriyle tanıştılar, bir şekilde bizimle iletişim kurdular, bazen sadece sarıldılar bazen İngilizce becerilerini ispatlamaya çalıştılar.

Biz geliştirdik: “Save The Future”

Projemizin kalan kısmına ilkokul ve liselerde devam ettik. Onlar için 12 metrekare boyutunda bir oyun hazırladık, her şeyini kendimiz hazırladığımız, ellerimizle tasarlayıp boyadığımız gerçekten gurur duyduğumuz bir oyun. Şu anda da buradaki organizasyonumuz, bizden sonra da okullara verebilmek ve oynamaya devam etmek için, ayrıca bizim de ülkelerimize götürebilmemiz için, bu oyunun küçük, taşınabilir versiyonlarını hazırlatıyorlar. Adı ‘Save the Future’ olan, çevreyi korumayla ilgili oynarken ayrıca İngilizce pratik de yapabileceğiniz bir oyun.  Yaklaşık 50 kere bu oyunu oynadık ve gerek öğrencilerden gerekse öğretmenlerden çok güzel geri dönüşler aldık.

Türkiye’deki deneyimlerimizi aktarmak…

Ayrıca biz Türkiye’de Gönüllü Hareketi Derneği’nde de gönüllük yapıyoruz ve o süreçte kendimize kattığımız şeyleri burada paylaşmak bir diğer isteğimizdi. Mesela bu doğrultuda dernekte katılımcısı olduğumuz İngilizce Konuşma Kulübü’nü buraya da taşıdık ve her hafta katılımcılarla buluşup İngilizce pratiği yapıyoruz. Bir diğeri de Oyunla Büyü sosyal sorumluluk projesinde gönüllüyken yaptığımız aktiviteleri buraya uyarlayıp gittiğimiz etkinliklerde kullanıyoruz, çocuk kamplarında bu tarz atölyeler yapıyoruz ve ne mutlu ki bunun gibi birçok etkinlikte bu deneyimlerimizi kullanma fırsatı buluyoruz.

Havalı proje başlıklarından fazlası…

Bu ana projelerimiz dışında burada yaptığımız birçok aktivite daha oldu, çeşitli festivaller ve kamplar organize ettik, müzik yarışmasında jürilik yaptık, basın toplantısı ve dergiler hazırladık ve bu tarz birçok etkinlik…

Dahası dünyanın her yerinden çok fazla gönüllüyle tanıştık, çok fazla seyahat ediyoruz, hiç bilmediğimiz kültürler, hiç bilmediğimiz dünyalar hakkında birçok şey keşfediyoruz.

Özetle, AGH internette gördüğünüz proje başlıklarından, gitmek istediğiniz havalı ülkelerden ya da geliştirmek istediğiniz yabancı dilinizden çok daha fazlası… Kendinizi keşfedeceğiniz, yeri gelip heyecandan yerinizde duramayıp rüyada mıyım acaba diyeceğiniz, yeri gelip evinizi ailenizi özleyip ben ne yapıyorum diyeceğiniz, ama ne olursa olsun mutlaka yaşamanız gereken eşsiz bir deneyim. Burada gönüllülük sadece sizin bir şeyler verdiğiniz değil, verirken ayrıca kendinize de çok şey kattığınız bir süreç.

Bizim için bu proje dönemi “iyi ki”lerle, öğrettiklerimizle ve çokça da öğrendiklerimizle dolu geçti. Sonraki hedefimiz ise bu öğrendiklerimizi başkalarına aktarmaya devam etmek…

Not: EVS/ESC ile ilgili bir dergi hazırladık. Dergimize buradan erişebilirsiniz >

Esra Uz – Gökhan Kırca

                                                                                    Odorheiu Secuiec, Mayıs 2019