fbpx

Blog

Gönüllü Yazıları

Sevgidir Sebebi Gönüllerin

Kalp sol yanımızda bulunan bir yumak et parçasıdır.

Aslolan yürektir.

Yürek kalbin ışığıdır.

Gönül ışığın kaynağı.

Türk dil kurumunun gönül için diyor ki, Sevgi, istek, düşünüş, anma, hatır. Kalpte oluşan duyguların kaynağı.

Öyle güzel bir toplumuz ki biz nesiller boyu hiçbir dil, din, ırk ayrımız gözetmeksizin bir arada yaşamışız, yaşıyoruz. Aynı bardaktan su içip aynı kaptan yemişiz yıllarca. Bugün bir Beyrut değil isek, atalarımızın toprağa attığı buğdayı birlikte yememizdendir.

Paylaşmayı seven bir toplumuz biz, sevmiyoruz tek başımıza yemeyi içmeyi. İyi ki sevmiyoruz. İsteriz ki ne varsa heybemizde paylaşalım. Yeri gelsin bir lokma ekmek, yeri gelsin bilgi, deneyim, sevgi ve daha niceleri.

İlimde, akılda, bilgide gönüldendir.

Toplumların gönlü vardır, o gönül düşünür, o gönül tartışır, o gönül okur, o gönül anlar, o gönül dinler, o gönül anlatır, o gönül çalışkandır. Tembelin gönlü hastadır. Öyle bir derman yaratmış ki sevgili, o hasta ne güzel hastadır dermanı sevgi. Her gönül elbet ulaşır bir yol bulup derman olacağı gönle. Derman olacağınız gönüller çıkacak karşınıza, gönül gözünüz açık olsun.

Kavga görünce koşup barıştıran bir toplumuz biz. İki tarafında gönlü olsun deriz. Büyüklerimizi aracı koyarız. Yaşa, tecrübeye hürmet ederiz. Hürmetimizin sebebi saygıdandır ve de sevgiden. Bilgiyi her şeyin üstünde tutarız. Yaşı, tecrübeyi unutur gönül koymayız. Bilgisini paylaşan gönlünü koyar ortaya. Yaptığınız işlerin içine gönül koyun.

Öğrenen, öğreten bir toplumuz biz. Küçükler abi ve ablalarının kitaplarındaki altı çizili satırları okuyarak başlar öğrenmeye. Çiçek oluruz ilkokul sıralarında. Ali ipi tut. Emel ip atla. Yardımlaşmayı öğreniriz ilk. Birimiz ipi tutacak ki diğerimiz atlasın.

Biz öyle bir toplumuz ki, karşılık beklemeden, gönülden gelerek, sevgiyle, çıkar gözetmeksizin, maddi beklenti olmaksızın, öyle dürüst, öyle güzel işlere imza atmışız. Gönüllü bir bilinçle yetiştirilmişiz.

Bizler; Kötüye doğru yolu göstermek, iyiye yoldaş olmak, iyileştirmek, düzeltmek, dönüştürmek, değişmek ve değiştirmek, hayatı sevmek, çözümün parçası olmak, bilinçli olmak,  almadan vermenin de mümkün olduğunu göstermek için dürüstlüğü şiar edinmiş ve türlü gönüllü girişimlerde bulunmuş Osmanlının torunlarıyız.

Gönüllülük; Kişilerin bilgi, beceri yetenek ve yetkinliklerini herhangi bir maddi karşılık beklemeksizin paylaşmayı, bu paylaşımdan haz duymayı içerir.

Konfüçyüs der ki;

Bende bir yumurta var. Sende bir yumurta var. Eğer, sen bana bir yumurta verirsen, ben sana bir yumurta verirsem, yine sende bir yumurta Bende bir yumurta olur.

Şayet, sende bir bilgi var. Bende bir bilgi var. Ben sana bir bilgi verirsem, sen bana bir bilgi verirsen, sende iki bilgi, Bende iki bilgi olur.

Sevgidir sebebi gönüllerin. Gönül paylaştıkça doyar. Gönlünüzü hoş tutun.

Pakize Güleç