fbpx

Blog

Proje Bitti, Polonya’ya Yerleşiyorum
Gönüllü Yazıları

Proje Bitti, Polonya’ya Yerleşiyorum

Czesc! Öncellikle Polonya’da pandemi süresince her şey yolunda gitti ve gayet sağlıklı şekilde bu süreci geçiriyoruz. Gerekli çaba ve ilgili eksik etmedikleri için ev sahibi kuruluşuma ise çok minnettarım. Fiziksel ve mental açıdan bize yardımcı olmak için ne gerekiyorsa yaptılar.

Burada geçirdiğim süre boyunca düşünmek ve ne istediğime karar vermek için çokça zamanım oldu. Uzunca bir zamandır Avrupa’da bir süre daha kalmak yüksek lisans yapma isteğim ve düşüncem vardı, bu geçirdiğim pandemi süresinde bunun için neler yapmam gerektiği ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini araştırmak ve harekete geçme fırsatı olarak görüp, değerlendirmeye çalıştım.

İlk olarak bir iş bulmam ve sözleşme yapmam, bu sözleşme ile belediye diyebileceğim bölgesel hükûmet binasının yabancılar ofisine başvuruda bulunmam gerekiyordu. İleriki döneme verdikleri bir görüşme sonrası, yasal olarak başvuru yapabileceğimi ve her şey olması gerektiği gibiyse çalışma ve oturum iznini alabilmem için bir engel olmadığını söylediler.

Bu süreçte iş bulmak gerçekten zordu ama Polonyalı arkadaşlarım bana bir iş bulmamda çok yardımcı oldular. Eğer böyle bir projede yer almak istiyorsanız bölge insanlarından arkadaş edinmek gerçekten sizin için hem kolaylık sağlıyor hem de yeri geldiğinde onlarda destek alabiliyorsunuz. Şimdilik her şey yolunda gidiyor. Bir süre daha buralarda olacağım gibi görünüyor. Sizinle biraz da gündelik olaylardan bahsedeyim.

Bu süreçte insanlarla fiziksel kontak kurma şansımız olmadığı için genel olarak işlerimizi sosyal medya ve kurumumuzun internet üzerinden yürüttüğü aktivitelere destek sağlayarak geçirdik. Bütün planlar ve aktiviteler yeniden oluşturuldu. Tüm gönüllülere bu süreçte yapılması gerekenler ve uyulması gereken kurallar anlatıldı.

Sosyal medya üzerinden yapılabilecek birçok yeni aktivite bulundu ve özel günler için videolar hazırlanmasına karar verildi. Bu süreçte her şey video konferanslar, video toplantılar ile idare ve kontrol edildi. Kişisel olarak her gönüllüye farklı görevler verildi. Ben haftalık video workshoplar yapmak ve gençler için Chill-Out Zone etkinliğini online yapmaktan sorumlu oldum.

Pandemi sürecinde Zoom aracılığı World Speak Dating etkinliği düzenlendi. Katılımcı herkesin söz hakkı olacak Avrupa’nın problemleri hakkında tartışma oturumları yapıldı. Online yemekler ve oyun akşamları düzenlendi. Dünyanın her yerinden insanlarla bir arada oyunlar oynadı ve yemek yendi.

Virüs yüzünden koyulan kuralların normalleşme sürecinde birazcık rahatlaması sonrası, çocuklar için birçok etkinliğin etkinlik planında yer aldığı ve hazırlıklarını yıl boyunca yaptığımız yaz kampı, gerekli tüm önlemlerin alınması ile birlikte başladı. Günlük olarak yapılan etkinlikler ve kültürel sunumlar ile ülke tanıtımları ve birçok oyunu, bizde onlarla birlikte oynuyor ve evde geçirdikleri 3 ayın acısını çıkartmalarına yardım ediyoruz.

Pandemi surecinde hazırladığım ve kurumun sosyal medya hesaplarında paylaşılan birkaç videonun linkini de aşağıda paylaşıyorum. Hepimiz için şimdilik her şey yolunda ve gayet güzel, sevgilerimi gönderiyor ve sağlıklı bir Dünya diliyorum, sağlıcakla kalın.

Başer Çağrı Dilli – Leszno, Temmuz 2020


Kültürel etkinlik olarak Türk Çayını tanıttığım bir videonun linkini raporuma ekliyorum umarım beğenirsiniz 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=14LmXN6f2zc&t=24s

Kutu workshop link.

https://www.youtube.com/watch?v=aCQ20z89nYA&t=5s

City Video link.

https://www.youtube.com/watch?v=xNqchwpiSuQ&t=91s