fbpx

Blog

Polonya’daki İlk 20 Günüm
Gönüllü Yazıları

Polonya’daki İlk 20 Günüm

Dzień Dobry.  Ben Başer. Yaklaşık 20 gündür Polonya’dayım. Burada geçirdiğim 20 günde farklı ülkelerden birçok insanla tanıştım yeni arkadaşlar edindim; bu arada birçok yeni öğretme ve öğrenme metodu öğrendim. Çeşitli organizasyonlarda okullarda öğretilen formal metotun dışında non-formal metot kullanarak;  insanlara yakın davranarak tanımayı ve öğretmeyi öğrendim.

İlk hafta tanışma ve alışma süresi olarak geçti ve  2 küçük atölye çalışması yaptık. Çalışmaların birinde, ekip olabilmeyi öğrenmek icin takım kurma oyunları oynadık; diğerinde ise ekolojik dengeye uyumlu deterjan, deodorant gibi ürünlerin kullanımı konusunda insanlara bilgilendirme yaptık. Cuma günü güzel ve eğlenceli bir hoşgeldin partisi vardı.

İkinci hafta yoğun ve güzel başladı; buradaki insanlara alışmam ve kaynaşmam uzun sürmedi.  Pazartesi ve Salı günlerini önümüzdeki haftanın ve hafta-içinde yapacağımız pikniğin planını yaparak ve gerekli malzeme tedariği yaparak geçirdik.

Çarşamba günü gerçekleştirdiğimiz piknikte yaklaşık 200’e yakın ziyaretçi ağırladık. Ben tawashi metodu ile „sponge” yapmayı ve Meksika tarzı „dreamcatcher” yapmasını öğrettim.  Perşembe günü Birleşmiş Milletler Günü için sosyal medya sayfamıza video ve fotoğraf hazırladık. Cuma günü değerlendirme yaptık. Sonraki haftanın ilk günü serbest zaman etkinlikleri için bir okula gittim ve Halloween hazırlığı olarak çocukların yüzlerini boyadım.

Ertesi gün bütün gönüllüler ile fotoğraf çektirmek için şehrin bir kaç yerini gezdik. Çarşamba günü yine bir küçük yemek pişirme atölyesi ve masa oyunu atölyesi; Perşembe günü değerlendirme yaptık. Şimdilik günlerim bu şekilde yoğun bir çalışma ile ve pek eğlenceli geciyor.

Başer Çağrı Dilli – Leszno, 04.11.2019