fbpx

Blog

Gönüllü Yazıları

Neden Baykuş

Yunan mitolojisinde baykuşun, sanatı ve bilgeliği simgelediğini hangimiz biliyordu? En azından ben yeni öğrendim… Hepimizin bildiği bir belgesel kanalında büyük kuşlar ile ilgili program dikkatimi çekti. Kartal, şahin, akbaba birçok kuş türü sıralanırken sıra baykuşa geldi. Bilinenlerin dışında, mavi rengi görebilen tek kuş olduğunu, kulaklarının çok küçük sesleri bile işittiğini, gözlerinin yuvalarında tıpkı araba farı gibi hareketsiz kaldığını, buna rağmen başlarını 270 derece çevirebildiklerini öğrenince, ünlülerin onca koruma yerine neden bir baykuş edinmediklerini sorgulamadım değil…

Nitekim insanlık bunu da yapmış. Rivayete göre Tanrıça Athena baykuşun bu yeteneklerinden çok etkilenip gece kuşu olan kargayı bu görevden alıp yerine baykuşu getirmiş. Baykuş Athena’nın görmediklerini görüp Tanrıça’ya haber verirmiş. Tanrıça’ya ait bu baykuşun adı da Athene Noctua imiş.

Yunan mitolojisinde sanat ve bilgelik dışında savaşta uğur simgesi, ticaretin üzerinde bir koruyucu, gözlemci olduğuna inanılmasıyla madeni para üzerine basılması gibi birçok anlamı varmış.

BurSanat 13. Gönüllü Oryantasyon Eğitimi’nde, BurSanat’ın yeni simgesinin baykuş olduğu söylendiğinde maskot arayışı hazin sonlanmış diye düşünmüştüm… Fakat amacımız gönüllülük, farkındalığın arttırılması ve artık harekete geçilmesi için sağlam işler yapma çabası olunca aslında amacına ne kadar uygun olduğunu kavradım.

Evet, baykuşların başı büyük ve tüylüdür. Eğer amacınız bu saydıklarımdan oluşuyorsa düşünmek için epey vakit ayırmanız gerekir. Baykuşun kanat açıklığı bir adam boyuna kadar ulaşabilir. BurSanat gönüllü olmak isteyen herkesi bu geniş kanatlar altında kucaklayabilir. Baykuşlar 270 derecelik baş hareketleri ile çevresini rahatlıkla görebilir.  Gönüllülük ve toplumsal bakış açısını en az bu düzeyde tutmak sizi amacınıza ulaştırır. İnsanların sadece bir ışık pırıltısını fark ettiği yerlerde, baykuşlar cismin bütün teferruatını rahatlıkla görebilir. Edindiğimiz sorunluluklarla olayın bütününü görüp ve derinlemesine işlemek bu çatı altında gerçekleştirilen önemli gelişmelerden sadece biridir. Baykuşlar insanların önemsemeyeceği kadar küçük sesleri bile rahatlıkla duyabilir. BurSanat da çevresinde, gençlik ile ilgili, kimsenin önemsemediği konuları dahi gündemine alarak toplumsal yapıda önemli bir aracı sorumluluğunu üstlenir.

Yapılan hiçbir şeyin boşuna olmayacağını hep aklımda tutmam gerektiğini öğrendim. Bu bana öğreten de sadece bir baykuş simgesi oldu. Teşekkürler BurSanat!

Gizem Akdoğan