fbpx

Blog

Bizden Haberler

Kitap Okuma Flash Mob Etkinliği Yapıldı

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm ülkede coşku ile kutlandı. Başta Milli Eğitim’in kurucusu ve başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenler, ülke çapında yapılan törenler ile anıldı, Öğretmenler Günü kutlandı.

Gönüllü Hareketi gönüllüleri de bu önemli günde, bizlere okuma-yazma öğreten öğretmenlerimizi anmak, ülkemizdeki kitap okuma oranlarının azlığına dikkat çekmek adına bir Flash Mob (tam çevirisi yapılamadığı için flash mob’un anlamına aşağıda bulabilirsiniz) etkinliği gerçekleştirdi. Özellikle son 10 yılda Flash Mob etkinlikleri sivil toplum kuruluşları ve gönüllü gruplar tarafından farkındalık yaratmak adına çok fazla kullanılmaya başladı. Ancak ülkemizde yeni yeni gelişmektedir.

Türkiye’de kitap okuma oranlarının çok düşük olduğu, kişi başına düşen kitap sayısının %6,4 olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda buna dikkat çekmenin en iyi yolunu, gönüllülerin toplanarak kitap okumasıyla bulduk. Bu amaçla, 24 Kasım Pazar günü saat 13:30’de Bursa Kent Müzesi önünde toplanan yaklaşık 30 gönüllümüz, Bursa Heykel Önü’nde kitapları alarak, bir saat kadar süre ile kitaplarını okudular. Kitap okuyan gönüllülere, çantasındaki kitabı çıkarıp, onlara katılarak okuyan vatandaşlarda oldu ki etkinlikte istenen etki bu şekilde sağlanmış oldu. Özellikle çevreden geçen vatandaşların, ilgi, alakası ve tepkileri, Bursa’da ilk kez yapılan bir Flash Mob aktivitesi için çok anlamlı ve referans oldu.

Weekend Volunteering (Haftasonu Gönüllülük) projesi kapsamında bundan sonra haftalarda etkinliklerimiz devam edecek. Bu proje kapsamındaki gönüllü faaliyetlerimiz yaş sınırlaması olmaksızın, tüm gönüllülerin katılımına açıktır. Eğer sende, bu çalışmalarda yer almak, düşüncelerin ile yeni gönüllülük faaliyetlerinin hayata geçirmek istiyorsan, Weekend Volunteering (Haftasonu Gönüllülük) projesinin gönüllüsü olabilirsin.

Flash Mob Nedir?

Aiyasi amacı olmayan sadece eğlence amaçlı yapılan bir eylem biçimidir.

İnternet yoluyla irtibatlaşıp organize olan bir grup insan, kamuya açık bir alanda aniden toplanarak kısa bir süre için alışılmışın dışında hareketler sergilerler ve yine aniden dağılırlar..

Bir alışveriş merkezinde, işlek bir caddede veya kalabalık bir mekanda aniden karşınıza çıkabilirler.