fbpx

Blog

Bizden Haberler

Kan Bağışı Günümüz

İğne acısı mı engelleyecek, ihtiyacı olanlara destek olmamızı!

Benim Adım Gelecek ailesi olarak kan bağışlarındaki orana ve kan bağışının önemine dikkat çekmek için yola çıktık. Ve Mayıs ayının ilk Cumartesi gününü Kan Bağış Günü olarak ilan ettik.

Farkında olmadığımız birçok ihtiyaç durumları bulunmakta çevremizde ve aslında birçoğunun çözümü biziz. İhtiyaç çözümleri sunabileceğimiz noktada kendi korku ve çekincelerimizin devreye girmesiyle geri adımlar atmak zorunda kalıyoruz. Oysa kanın tek üretici insan. Bir anlık korkunun aslında 3 kan bekleyen insana ve sevdiklerine umut olabileceğimiz gerçeğini göz ardı ettirebiliyor bizlere. Benim de korkularım 20 yaşında sağlıklı bir birey olmama rağmen hiç kan bağışı yapmamamın tek nedeni. Çok büyük bir şey değil hatta çoğu insanın yaşadığı sağlık sorunlarına karşın hiçbir şey olan bir iğne korkusu. Fotoğrafta kolumdaki iğnenin bana verdiği acı sadece 1 sn. sürdü, hatırlamıyorum bile şu an o acıyı. Ama 3 insana kan verdim, umut oldum. Benim küçücük korkumu göz ardı etmem belki başka bir yerde hiç tanımayacağım ve hiç bilmeyeceğim bir anda 3 insana umut verecek. Anlatamayacağım kadar muazzam bir huzur duygusu veriyor. Bir sonraki kan verebileceğim tarihi heyecanla bekliyorum.

Delal Çelik | Çırak


Organizasyon Deneyimimiz

Bu etkinliği organize edebilmek için yaklaşık 10 gün öncesinden Kızılay ile iletişime geçtik. Kan Bağışına katılacak 100 kişi olması durumunda bulunduğumuz yere özel olarak ekipman ve görevli göndereceklerini söylemişlerdi. Böylesi bir sayımızın olmadığını söyledik. Sonrasında etkinlik çağrımızı Heykel’deki Kan Merkezi’ne yapmaya karar verdik. Bunu bildirmemiz üzerine, Heykel’deki merkezde günlük 60 ünite kan alındığı ve bunun yeterli bir sayı olduğu, aynı zamanda daha fazla sayı için kapasitenin yeterli olmadığı geri dönüşünü aldık. Kent Meydanındaki otobüse destek olmamız istendi. Seve seve kabul ettik. Planımız önce Kızılay Kan Merkezi’nde kan vermek, sonrasında ise Kent Meydanındaki otobüse destek olmak idi. Son gün, Kent Meydanındaki otobüsün Fomara Meydanına kaydırıldığını öğrendik. Oraya gittiğimizde bize Kızılay yeleği ve broşürleri verilecek, bizde otobüs çevresinde bilgilendirme yapacak ve yoldan geçenleri zamanları varsa kan bağışına davet edecektik. Ancak yine bir durum değişikliği oldu. Ne yelek alabildik, ne de broşür dağıtabildik. Bizi istekli olmamıza rağmen yönlendiren de maalesef olmadı. Çevrede broşür dağıtmamızın zabıta tarafından yasaklanmış olduğu bilgisi verildi. Her türlü çaba ve isteğimize rağmen, herkesin ortak değeri ve ortak kurumu olan Kızılay’a destek olamamış olmanın üzüntüsü; kan bağışında bulunabilmiş olmanın gururu ile Kan Bağışı Günümüzü gerçekleştirmiş olduk. Biz düzenli kan bağışında bulunmaya devam edeceğiz, sizi de düzenli kan bağışçısı olmaya davet ediyoruz.

BAG Çırakları