fbpx

Blog

Duyurular

Kamuoyu Duyurusu: Bursa’da Gençlik Çalışmaları

Bursa’da 4000’den fazla sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır. Bunların yalnızca 35 kadarı gençlik kategorisinde çalışmalarını sürdürmektedir. Ve bunların içinde bir Gönüllü Hareketi var ki, Türkiye’nin ikinci; Bursa’nın ilk ve tek sivil gençlik merkezi olan Görükle Gençlik Merkezi‘ni tamamen kendi imkanları ile Ekim 2013’te “Gençler, Gençler ile, Gençlik için” sloganı ile açtı.

Bu zamana kadar yaptığımız onca habere, yazışmaya, davete ve başvuruya rağmen, kamudan hiçbir kurum ve yetkili çalışmalarımız konusunda bizden bilgi alma ihtiyacı hissetmediği gibi, gençlik alanında yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi verme ihtiyacı da hissetmedi.

Aşağıdaki haber doğrultusunda bir gençlik çalışmasının Bursa’da yapılabiliyor olması, biz Gönüllü Hareketi tarafından umut vaadedici olarak görülmektedir. Ancak gençlik alanında yapılan çalışmalar konusunda iletişim ve işbirliği üzülerek belirtmeliyiz ki yetersiz kalmaktadır. Özellikle haber doğrultusunda, Hessen eyalatinde ziyaret edilecek gençlik oluşumları konusunda, Bursa’daki sivil(!) gençlik oluşumları ve derneklerine bu ziyarette yer verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Gençlik çalışmalarının başarıya ve hedefine ulaşabilmesi için, kamu kaynaklarının, kaynak aktarım modellerinin oluşturularak sivil toplum kuruluşları aracılığıyla kullanılması gerektiğine inanıyoruz.

Haberde adı geçen ve geçmeyen tüm kuruluşlar ile “gençlik” alanında yapılacak her türlü çalışmada işbirliği yapmaya açık ve motive olduğumuzu tüm gönüllü ve destekçilerimiz nezdinde kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Saygılarımızla,
Gönüllü Hareketi

[divider]

Haber Kaynağı: Nilüfer Kent Konseyi (https://www.facebook.com/niluferkentkonseyi)

Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreterimiz Elvan Atay, Genel Sekreter Yardımcımız Elif Yuvayapan Soner ve Kolaylaştırıcımız Seda Dolgun ‘Bursa Meets Hessen’ projesiyle Almanya’da.

Hessen Eyaleti Başbakanı, Hessen Gençlik Konseyi ve Bursa Valiliği arasında imzalanan kardeş şehir protokolü vasıtasıyla geldiğimiz Almanya’da, yeni projeler ve işbirlikleri kurmak için Hessen Eyaleti Wiesbaden şehrindeyiz.

Hessen Gençlik Konseyi’nin geçtiğimiz Eylül ayında Bursa’daki gençlik merkezlerini ziyaretinin ardından, Bursa Yunus Emre Gençlik Derneği, Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, T.C. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Nilüfer, Kestel ve Osmangazi İlçe Gençlik Merkezleri, Uludağ Üniversitesi Engelli Öğrenci Destek Birimi, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) ve Nilüfer Kaymakamlığı gençlik çalışanları ile birlikte geldiğimiz proje ziyaretinde, Hessen’de gençlik ve gençlik çalışmaları, Almanya’da gençlik politikaları, Hessen ve Bursa arasında gelecekte kurulabilecek ortaklıklar için Hessen’deyiz.

Romanya, İtalya, Fransa, Polonya ve 2010 yılı itibariyle de Bursa ile kardeş şehir anlaşmaları imzalayan Hessen Eyaleti Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Mark Weinmeister ve Sekreter Meike Schmidt’i Hessen Bakanlık Binası’nda ziyaret ederek Hessen Eyaleti’ndeki gençlik politikaları konusunda görüşmeler yaptık. Hessen Eyaletinde gençlik, gençliğin yeri ve Bakanlık tarafından gençliğe sağlanan desteklerin anlatıldığı toplantıda, bundan sonra iki şehir arasında işbirliği ve ortaklıkların geliştirilmesi konusunda görüşmeler yapıldı. Önümüzdeki bir hafta boyunca birçok gençlik oluşumunu ziyaret edeceğimiz proje kapsamında Nilüfer’e yeni ortaklıklarla dönmeyi ümit ediyoruz.