fbpx

Blog

Bizden Haberler

Görükle Gençlik Merkezi Açıldı

Gençlerin yeni yaşam alanı Görükle’ye gençlerin gençlerle beraber gençlik için çalıştığı yeni bir model getiriliyor. Bursa’nın ilk ve tek sivil gençlik merkezi, Gönüllü Hareketi tarafından Görükle’de açıldı.

Ülkemizdeki genç katılım oranının yaklaşık %5 olması sebebiyle özellikle gençleri gönüllülüğe davet ederken, hazırladığı sosyal sorumluluk projeleri ile de ilgili gençlerin katılımını teşvik ediyor. Bu doğrultuda, Gönüllü Hareketi geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ender, Bursa’nın ilk ve tek sivil gençlik merkezi olan Görükle Gençlik Merkezi (GEM)’ni açtı.

Gençlerde gönüllülüğü bir yaşam tarzı haline getirmek ve toplum genelinde sivil toplum duyarlılığı oluşturma misyonuna sahip Gönüllü Hareketi Derneği, bir grup genç aktivist ve sanat meraklısı tarafından 23 Ekim 2009’da Bursa kurulmuş bir sosyal girişimdir. Bursa’daki siad’ların, hemşehri ve diğer tabela derneklerinin arasından sıyrılıp, gönüllülük ve gençlik alanında Bursa’da çalışmalarını sürdüren bir dernek olarak çalışmalarını yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalarını alanda sürdürmektedir.

Özellikle Uludağ Üniversitesi’ndeki gençlerin yaşam alanı haline gelen Görükle’de, gençlerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmaları yürütmektedir. Gençlik çalışanlarının kolaylaştırıcılığında, gençlerin gençlerle beraber, yine gençler için çalıştığı bir gençlik işbirliği modelini ortaya koymaktadır.

Önümüzdeki günlerden itibaren Bursa’nın gençlik ve gönüllülük alanındaki kentsel dinamiklerini harekete geçirecek olan Görükle GEM birçok projeyi de hayata geçirmenin arefesinde. Açıldığı günden itibaren yaklaşık 100 gönüllü ile çalışmalarını yürüten Görükle GEM’in çalışmalarını sosyal medya’dan takip edilebilirsiniz.

www.facebook.com/GorukleGenclikMerkezi

www.twitter.com/GorukleGEM

www.gonulluhareketi.org