fbpx

Blog

Cüneyt Özdemir’in TEMA Çağrısına Destek
Bizden Haberler

Cüneyt Özdemir’in TEMA Çağrısına Destek

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in TEMA Vakfı’na yapmış olduğu çağrıyı destekliyoruz.

Küresel ısınma, ormanlık alanların bilinçsiz kullanımı, sabotajlar, zamanında yapılmayan afet hazırlıkları ve alınmayan önlemler… Bunlar bir araya geldiğinde tabiatımız, ormanlarımız ve hatta aldığımız nefes için büyük tehdit oluşturuyor.

Neredeyse her yaz yaşadığımız orman yangınları sonrasında, Türk Hava Kurumu (THK)’nın uçak filosunun tartışıldığına tanık oluyoruz. 1925’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan, Cumhuriyetin ilk kurumlarından olan THK’nın itibarını zedeleyen bu tartışmalar herkesi üzüyor ve somut bir yarar da sağlamıyor.

Orman yangınları sürerken fidan bağışı kampanyalarının başlatıldığını görüyoruz. Bu kampanyalardan elde edilen gelir ise ağaçlandırma konusunda tek yetkili kurum olan Orman Genel Müdürlüğü (OGM)’ye aktarılıyor. Ağaçlandırma çalışmaları ise OGM’nin her ilde bulunan İl Müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Ağaçlandırma çalışmalarını sonuna kadar desteklemekle birlikte, orman yangınları devam ederken düzenlenen fidan bağışı kampanyaları ormanlarımızın yanmasının maalesef önüne geçemiyor. Bu konuda halkın duyarlı desteği de varken, orman yangınlarına hızlı müdahale için çözümler aranması gerektiğine inanıyoruz.

Çevre, ağaçlandırma ve doğa koruma denince hepimizin aklına gelen ve halkın vicdanı olmuş olan TEMA Vakfı’nın, ağaçlandırma alanında olduğu gibi kamu kurumlarının çalışmalarına destek olacak bir orman yangını söndürme filosu kurması için görev almasını gönülden istiyor ve diliyoruz.