fbpx

Blog

Bizden Haberler

Kamuoyu Duyurusu: İsim Değişikliği

İsim Değişikliği Hakkında Kamuoyu Duyurusu

BurSanat Eğitim ve Gençlik Derneği, kısa adı ile BurSanat, 23 Ekim 2009 tarihinde bir grup sanatsever ve gençlik çalışanının öncülüğünde Bursa’da kuruldu.

Kuruluşunun ilk yılında, derneğinde kuruluşunda önemli olan sanat çalışmalarını gerçekleştiren BurSanat bir çok çalışmayı bünyesinde gerçekleştirmiştir. Mayıs 2010’a kadar gerçekleştirmiş olduğumuz bazı atölye çalışmaları ve etkinlikler şunlardır:

 • Ebru sanatı,
 • Diksiyon atölyesi,
 • Drama atölyesi,
 • İngilizce konuşma kulübü,
 • 4-6 yaş İngilizce atölyesi,
 • Ahşap, cam ve seramik boyama,
 • Enstrüman kursları,
 • Salsa kursu,
 • Türk Halk Müziği korosu ve konseri,
 • Resim kursu,
 • vb.

Kuruluşumuzun ilk yılında, 1 Şubat 2010 – 15 Haziran 2010 tarihleri arasında ilk Avrupa Birliği projesi olan, Eylem 1.2 “Geri Düşünme, Geri Dönüştür” adlı gençlik girişimleri projesi gerçekleştirildi ve başarıyla tamamlandı.

Yine Mayıs 2010’da Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından Eylem 2 Avrupa Gönüllü Hizmeti projelerinde ev sahibi, gönderen ve koordinatör kuruluş olarak akredite edildik.

Dernek bünyesinde gönüllü olarak çalışan genç sayısının artması ile birlikte, dernek üye ve gönüllüleri arasında bir yol ayrımı meydana geldi. Kimi katılımcılar, gençlik ve gönüllülük alanında çalışmalara devam etmeyi tercih ederken, kimileri de sanatsal çalışmaları yürütmek adına dernekten ayrılarak, Artı Sanat Eğitim ve Kültür Derneği’nin kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Mayıs 2010’da gerçekleşen bu ilk kritik kavşak ile beraber, dernek merkezi Pirinç Han’a taşınarak, bu tarihten sonraki tüm çalışmalar gençlik ve gönüllülük faaliyetleri üzerine olmuştur.

Bursalı gençler için BurSanat çok kısa bir süre içerisinde, üniversitedeki topluluklar ve AIESEC Bursa başta olmak üzere kentteki az sayıda bulunan gençlik sivil toplum örgütüne alternatif olarak düşünülmeye başlanmıştır. Özellikle uluslararası projeler sayesinde 100’den fazla genci Avrupa’nın önemli kentlerine gönüllü olarak göndermiş olmamız bunun önemli faktörlerinden biri olmuştur.

Bu aktif süreç içerisinde bir çok atölye çalışması, seminer, konferans, panel vb. çalışmaları yürüttük. Çeşitli kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmalar düzenleyerek, yaptığımız çalışmaların yereldeki etkisini güçlendirmeye özen ve önem gösterdik. Bu doğrultuda üniversite toplulukları ve Bursa Gençlik Meclisi ile birçok işbirliği gerçekleştirdik.

Gönüllülüğü yaygınlaştırmak adına başlatmış olduğumuz “Gönüllü Oryantasyon Eğitimleri” Türkiye’de ilk verilen gönüllü eğitim programlarımdan olmuş, yine Türkiye’deki bir çok sivil toplum kuruluşu ve grup tarafından yakından ilgi görmüştür. Düzenlenen bu eğitimlere bir çok genç şehir dışından katılım göstermiştir. Şu ana kadar 200’den fazla kişiye doğrudan bu eğitimler verilmiştir.

Mayıs 2012 yılında alınan radikal bir kararla, dernek merkezi şehir merkezinden çevre yolunun diğer tarafına (neredeyse şehir dışına) taşınmıştır. Üniversite öğrencilerine yakın olması sebebiyle yapılan bu değişiklik, olumlu etkilerini göstermiş, gençlerin verimli ve toplumsal çalışmalar yürütebileceği bir adres alternatifin olmasıyla, Görükle’deki tek gençlik derneği olmuştur.

Mayıs 2012-Mayıs 2013 dönemi, organizasyon şemasının; katılımcılık ve sürdürülebilirlik noktasında BurSanat markasının büyümesine ve etkisinin artmasına yönelik revizyon yılı olmuştur. Kurulduğu günden bu yana, bir çok ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşunun, kar amacı güden ve gütmeyen şirketlerin ve yönetim-organizasyon literatüründe araştırmalar yapılmıştır. Aynı şekilde bir çok uluslararası proje ve eğitimde, ulusal festivallerde, gençlik ve gönüllülük alanındaki ulusal eğitimlere katılım göstererek önemli tecrübeler edindik ve değerlendirmelerde bulunduk.

Tüm bu araştırmaların sonucu ve kurum misyon-vizyon-amaçları göz önüne alındığında BurSanat adı ile ilgili olarak şu tespitler yapılmıştır:

 • “Bursa” adı yerelde kalmamıza neden oluyor,
 • “Sanat” alanında çalışmalar yürütmüyoruz,
 • “BurSanat” adı sanat ile ilgisi olmayan kişiler tarafından algılanamıyor,
 • Ulusal projeler yapmak istiyoruz ancak ismimiz bunu zorlaştırıyor,
 • “BurSanat” adı misyon-vizyon-amaçlarımızı yansıtmıyor,
 • vb.

Bu sebepler ile çalışmalarımız etki alanını güçlendirme arzusu ve “gönüllülüğü gençlerde bir yaşam tarzı haline getirme ve toplum genelinde sivil toplum duyarlığı yaratma” misyonu, isim değişikliğine karar vermemizi sağladı. 23 Mayıs 2013 Perşembe saat 19.00’da dernek merkezinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında dernek adı “Gönüllü Hareketi Derneği” kısa adı ile “Gönüllü Hareketi” olarak değiştirilmiştir. Uluslararası alanda dernek adı “Volunteer Movement” olarak kullanılacaktır.

“BurSanat”ın kurulduğu günden, yeni amaç ve hedefler doğrultusunda “Gönüllü Hareketi” ismini aldığı bu güne kadar, bu hikayenin içerisinde yer alan, katkı koyan, destek veren, olumlu temenni ve düşüncelerini bizden esirgemeyen başta gönüllülerimiz olmak üzere herkese teşekkürü bir borç biliriz. 

Saygılarımızla,

Gönüllü Hareketi Yönetim Kurulu

 

Notlar

 1. Gönüllü Hareketi’nin misyon, vizyon, amaçları, ilke ve değerleri ile çalışma alanlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
 2. Yeni web sitemiz: www.gonulluhareketi.org
 3. Yeni ofis adresimiz: Atatürk Cad. Koruyucu İş Hanı No:209 16010 Osmangazi / Bursa  —  Tel: (90-224) 225 12 27  —  Faks: (90-224) 225 12 27  —  Mail: iletisim@gonulluhareketi.org