fbpx

Oyuncak Kütüphanesi

ÇIKIŞ NOKTASI

Ailelerin çocuklarına aldıkları oyuncaklar en önemli bütçe kalemlerinden birisini oluşturmaktadır. Aileler hangi oyuncağı alırsa alsın, çocuklar ise bir süre sonra bu oyuncaklardan sıkılmaktadırlar. Kütüphanemiz, her çocuğun ödünç oyuncak alabileceği bir kütüphane olacaktır.

 AMACI NEDİR?

Oyuncak Kütüphanesi, tüm aile ve çocuklar için hizmet vermekle beraber, özellikle sosyo-ekonomik imkânı kısıtlı aileler ve çocuklar için fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemiştir. Oyuncak Kütüphanesi çocuklara ve ailelere ödünç oyuncak sağlamanın yanı sıra, oyun ortamını kullanarak diğer çocuklar ile vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Ulaşabildiğimiz her çocuğu oyuncak ile tanıştırmak ve çocuklara oyun ve oyuncak kültürünü aşılamak Oyuncak Kütüphanesi’nin ana hedefi olarak belirlenmiştir.

Oyuncak Kütüphanesi’nin yararları;

  • Çocuklarda kütüphane kültürünün erken yaşta yerleşmesini sağlar,
  • Çocuklara zaman kavramını öğreterek sorumluluk kazandırır,
  • Çocuklar arasında yardımlaşma ve gönüllülük bilincini geliştirir,
  • Etkinlikler doğrultusunda çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini destekler,
  • İhtiyaç fazlası tüketimi önler,
  • Eğitimler ve diğer faaliyetler aracılığıyla ebeveynler için sosyal bir ortam yaratır.

Ayrıca, Oyuncak Kütüphanesi’ne kayıtlı olan çocukların gelişim takipleri yapılabilecek, aileler çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili konularda bilgilendirilecek ve çocuklarının yaş ve gelişim düzeylerine uygun oyuncak seçmeleri için rehberlik hizmeti verilecektir.

 OLUŞUM

Tamamen gönüllülük esası ile yapılan bu çalışma kapsamında oyuncaklar bağışla toplanmakta, oyuncaklar düzenli olarak tamir edilmekte, onarılmakta, steril hale getirilmekte ve sınıflandırılmaktadır.

NEREDE

Oyuncak Kütüphanesi, Gönüllü Hareketi’nin ofisinin de bulunduğu Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde bulunmaktadır. Kütüphane alanı, Nilüfer Belediyesi tarafından Gönüllü Hareketi’ne ücretsiz ve süresiz olarak tahsis edilmiştir.

 MODEL

Her aile ve çocuk Oyuncak Kütüphanesi’ne ücretsiz olarak abone olabilmektedir. Çocuklar sahip oldukları abonelik ile istedikleri kadar oyuncak değiştirme hakkında sahiplerdir. Bunun yanı sıra çeşitli etkinliklere de katılma imkanı bulabileceklerdir.

EĞİTİM

Gönüllü Hareketi’nin yürütmüş olduğu bir diğer sosyal sorumluluk projesi olan “Oyunla Büyü” kapsamında gerçekleştirilecek diğer eğitim faaliyetleri ile atölye çalışmaları da, gönüllülerimiz ve gönüllü eğitmenlerimiz ile Oyuncak Kütüphanesi yararlanıcıları ile planlanmaktadır.

Takip Edin

www.facebook.com/bursaoyuncakkutuphanesi

www.instagram.com/bursaoyuncakkutuphanesi

Okullar için Bilgi

Oyuncak Kütüphanemizden oyuncak ve kitap talebinde bulunabilirsin.  İhtiyacı olan dezavantajlı bölgelerdeki okullar bağlantıdaki formu doldurarak taleplerini bize iletebilir.