fbpx

Gönüllü Eğitmen

Gönüllü Eğitmen

Gönüllü Eğitmen, mesleği ile ilişkili olan ya da olmayan farklı konulardaki bilgi, birikim ve deneyimlerini Gönüllü Hareketi’nin hedef kitlesi ile paylaşmak isteyen kişidir.

Ne Gereklidir?

Gönüllü Eğitmen olmak için gerekli temel koşullar şunlardır;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Vermek istediğiniz eğitim konusunda yetkin olmak.

Eğitimi ilk kez verecek olmanız durumunda, daha önce farklı konularda vermiş olduğunuz eğitimleri dikkate almaktayız.

Eğitim Konuları

Hemen hemen her konuda eğitim verilebilir ve her eğitimin hedef kitlesi farklı olabilir. Örneğin; eğitim-öğretim konularını ele alan bir eğitim için öğretmenler hedef kitle olabilirken, girişimcilik konusu ile ilgili bir eğitim için üniversite öğrencileri veya etkin iletişim konusundaki bir eğitim için genel bir hedef kitle belirlenebilir.

Eğitim konusunda özellikle bir sınırlandırma yapmaktan kaçınıyoruz. Bu şekilde eğitim konularında yaratıcılık ve yeni yaklaşımların ortaya çıkacağına inanıyoruz. Bilgi, beceri ve davranış gelişimini esas alan, pratik yaşam becerileri kazandırmaya yönelik gerçekleştirilecek olan (zamanın Köy Enstitülerindeki yaklaşım ile) eğitim içeriklerini de önemsiyoruz.

Eğitim İçeriği ve Planı

Eğitim içeriklerin planlı ve metodolojisinin olması gerekmektedir. Eğitimin hedef kitlesinin kimlerden ve kaç kişiden olacağı, eğitim süresi, kullanılacak materyaller, eğitim yöntemi, uygulamaları, eğitim sonrasındaki kazanımlar, vb. konular eğitim planlamasını yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardır. Başvuru formu doldurulurken bu noktalara değinilmesi gerekmektedir.

Eğitimlerin organizasyonu tarafımızca tarafından yapılmakta olduğu için, faaliyet takvimimiz ve hedef kitleye uygun olabilecek tarihlere göre bir planlama yapılmaktadır.

Eğitim Masrafları

Eğitmenlere herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Ancak başka şehirlerden Bursa’ya gelerek eğitim vermek isteyenlerin yolculuk ve konaklama masrafları karşılanmaktadır. Eğitim materyallerinin temin edilmesi konusunda da eğitmene destek verilebilmektedir.

Eğitmenin masraflarının karşılanabilmesi veya Gönüllü Hareketi’ne katkı olması adına katılımcılardan cüzi bir miktar bağış talep edilebilmektedir. Bağış yerine zaman zaman kitap, kullanmadığınız bir şey, vb. ürün talebinde de bulunabilmekteyiz.

Başvuru ve İletişim

Bunun için yapmanız gereken şey, Gönüllü Başvuru Formu‘nu doldurmak olacaktır. Başvuruyu aldıktan sonra eğitmenler ile iletişime geçiyor ve eğitimin planlamasını birlikte yapıyoruz.

Eğitim planları, eğitimlerin en az 2-4 hafta öncesinde yapılmaktadır.