fbpx

Blog

Duyurular

“Toplumsal Hareketler, Devlet ve Yeni Medya” Paneli

Gönüllü Hareketi’nin gerçekleştirilen isim değişikliğinin ardından ilk etkinliğini  4 Haziran 2013 Salı günü “Toplumsal Hareketler, Devlet ve Yeni Medya” konusuyla gerçekleştirildi. Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde Arş. Gör. Bengül Güngörmez ve Arş. Gör. Sinan Tankut Gülhan panele konuşmacı olarak katıldı.

Bengül Güngörmez ”Devlet, Ulus Milliyetçilik” başlıklı konuşmasına, Devlet mi önce gelir Ulus mu önce gelir? sorusuna açıklık getirerek başladığı konuşmasına “Milliyetçilik,Devlet Ülke, Ulus” kavramlarına da değinerek devam etti. Hem Türkiye’den hem de batılı ülkelerden örnekler vererek sunumunu gerçekleştirdi.

Sinan Tankut Gülhan ise ”Toplumsal Hareketler, Devlet ve Yeni Medya” başlıklı konuşmasında, son günlerin önemli bir gündeme sahip olan Taksim Gezi Parkı olaylarından bahsetti. Toplumsal hareketler ve iktidar ilişkisine vurgu yaparak değişen medyanın Türkiye’deki durumu ve medya, iktidar ve devlet ilişkisi hakkında bilgilendirmelerde bulunarak sosyolojik analizlerde bulunmuştur.

Katılımcıların, özellikle de Uludağ Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisi ile gerçekleşen panelin sonu soru-cevap bölümüne ayrıldı.