fbpx

Host Family Olun

Host Family Olun

Tüm aile bireyleri için eşsiz bir deneyim, yurtdışını evinize getirebilirsiniz!

Host Family Kimdir?

İngilizce olarak “Host Family”, yani “Ev Sahibi Aile” evlerinde gönüllünün konakladığı aile demektir. Aileler gönüllüye evlerini açarak onların yalnızca barınma ihtiyaçlarını karşılamazlar, çok daha fazlasını onlarla paylaşmış olurlar.

Gönüllüler Ne İçin Geliyor?

Gönüllülük programları ile ülkemize gelmiş olan bir gönüllüyü evinizde ağırlayabilir, hiç veya sürekli gidemiyorsanız bile yurtdışını kendi ayağınıza getiriyor olabilirsiniz. Nasıl mı?

Gönüllü Hareketi’nin yürütmekte olduğu yerel faaliyetleri olan uluslararası projeler kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Bursa’ya gelen gönüllülere ev sahipliği yapabilirsiniz. Farklı projeler kapsamında gelen 17-30 yaş arasındaki gönüllüler, 2-12 ay süreler ile Bursa’da gönüllü olarak çalışmaktadırlar.

Gönüllüler, katıldıkları projeler kapsamında Gönüllü Hareketi veya işbirliği yaptığı diğer kuruluşlar bünyesinde (kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, vb) daha önceden planlanmış haftalık faaliyetlere (30-35 saat arası çalışma takvimi) katılırlar.

Gönüllülerin katıldığı program ve projeler ile ilgili bilgi alabileceğiniz sayfalarımız: Avrupa Gönüllü Hizmeti, EVS in Turkey

Aşağıdaki videolarda gönüllülerimiz Edita (Litvanya) ve Alejandro (İspanya)’nın yapmış olduğu çalışmaları izleyebilirsiniz.

Host Family Olmanın Başlıca Faydaları

Meraklı halleri ile hemen hemen her şey hakkında soru soran çocukları bir düşünün. Farklı bir dilin konuşulduğu yeni bir kültüre gelmiş olan gönüllüleri de bu çocuklar gibi düşünebiliriz. Her şeyi soran ve sorgulayan, daha doğrusu öğrenip, anlamaya çalışan. Siz, kendi yaşantınızı paylaştıkça; farkettikleriniz de bir o kadar çok olacak.

Bu deneyimin en büyük kazanımlarından birisi de, kesinlikle yabancı dil gelişimi olacaktır. Küreselleşen çağımızda, İngilizce ortak bir uluslararası dil olmuştur. Bugünkü dünya popülasyonunun yarısı, birbiriyle İngilizce iletişim kurmaktadır. Bir misafir ağırlayarak elde edeceğiniz deneyim sayesinde, yaşamınızın yalnızca belli – küçük – alanlarında değil, her alanında İngilizce kullanarak kendinizi geliştirme imkanı bulacaksınız. Gelen gönüllüye Türkçe öğreteceğiniz gibi, ayrıca onun ana dilini de öğrenme fırsatı yakalayacaksınız.

Neden her yerde Atatürk portreleri var? Neden resmi bayramlarda geçit töreni yapılır? Bayramda neden el öpülür? Düğünlerde neden kına yakıyorsunuz? Pazar günleri dükkanlar neden açık? Ve daha fazlası… Hazır mısınız bu sorulara? Ülkemize gelen ve misafir ettiğimiz her yabancının ve bizlerin bu program sayesinde bir kültür elçisi olduğumuzu ve bunun önemini asla unutmamalıyız. Ve bu ülkelere seyahat ettiğinizde dahi hemen öğrenilemeyecek olan bir çok konuyu, kendi evinizde keşfederek öğrenceksiniz.

Çocuğuna ve çevresine örnek, küreselleşen dünyada barış iklimini yaygınlaştıran, farklı dil ve kültür etkileşimlerine açık, öğrenmeye istekli ve meraklı bir aile yaşantısının örnekliğine, Host Family olarak sahip olabilirsiniz. Aradan geçen uzun yıllar sonrasında bile, dünyanın farklı bir ülkesinde sizin için açık bir kapı olduğunu yaşayarak göreceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gönüllülere nasıl bir konaklama sağlanır?

Aileler gönüllülere yalnızca uygun konaklama imkanını sunarlar. Gönüllülere tek başlarına kalabilecekleri bir oda sağlanması yeterlidir. Odanın içerisinde yatak, gardırop, komodin, masa ve sandalye gibi ihtiyaç duyulan standart yaşam eşyalarını içermesi yeterlidir. Bunun haricinde gönüllü, evin ortak kullanım alanları olan mutfak, banyo, tuvalet, salon, balkon gibi alanları da özgürce kullanabilmelidir.

Gönüllüye evde başka ne temin edilmelidir?

Gönüllülerin yeme-içme veya sosyal yaşamları masrafları konusunda ailelerin herhangi bir sorumluluğu ve yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ailenin konaklama imkanı dışında sunduklarının hepsi Türk Misafirperverliği kapsamında değerlendirilmektedir.

Gönüllü evimizin kurallarına uymalı mı?

Evet. Misafir edeceğiniz gönüllüler ailenizin ve evinizin kurallarınıza uymanın bilincinde olarak ülkemize gelmektedir. Gönüllü geldiğinde bu kuralların en başından kendisine aktarılması ve gönüllüyü sıkmayacak şekilde olması önemlidir. Kuralların gönüllünün özgürlük – kişisel – alanını da daraltmayacak şekilde olmasında da yarar vardır.

Ev Sahibi Aile olmak için bir ücret ödeyecek miyiz?

Hayır. Aileler ev sahibi olduklarında herhangi bir ücret ödememekte ve herhangi bir ücret de almamaktadırlar.

Bu süreçte destek alabilecek miyiz?

Yabancı dil seviyesi ile ilgili bir ihtiyaç duyulması durumunda – ki bu harika – aile bireyleri ve gönüllüler kendilerini geliştirmeye başlıyor demektir. Kültürel farklılıklar nedeniye doğabilecek bir iletişimin probleminde, doğrudan ve açık açık bir iletişimin kurulmasını her zaman tavsiye ediyoruz. Gönüllülerin, gerçekleştirmek istediği hayalleri ve umutları ile ülkemize geldiği ve ülkemizi seçtiği unutulmamalıdır. Aynı şekilde ailelerin de bu programda yer alırken bir çok beklentisi de olmaktadır.

Aynı zamanda, her bir gönüllünün bir mentor (rehber) kişisi bulunmaktadır ve kaldıkları süre zarfında her ay düzenli toplatılar yaparak faaliyetleri, öğrendikleri ve diğer pratik düzenlemeleri ile ilgili değerlendirme yaparlar. Bunun dışında Gönüllü Hareketi ekibi hem gönüllüler hem de mentor kişiler ile düzenli olarak değerlendirme toplantıları yapar.

Her ne konuda olursa olsun, ihtiyaç duyulduğu noktada Gönüllü Hareketi ekibi ailelerin ve gönüllülerin yanında ve 7/24 ulaşılabilir olacaktır.

Başvuru

Aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderdikten ve tüm aile bireylerinin onayını aldıktan sonra, yapmanız gereken şey Gönüllü Başvuru Formu‘nu doldurmak olacaktır. 

Son Hazırlıklar

Ülkemize gelecek olan gönüllüleri ciddi bir başvuru ve uzun süren bir mülakat sürecinin ardından seçiyoruz. Bu noktada Host Family ve gönüllü eşleştirmelerini de son derece özenli bir biçimde gerçekleştirmekteyiz. Gönüllülerin geleceği projelerin 3-6 hafta öncesinde seçilen aileler ile iletişime geçiyoruz.

Bir gönüllüye ev sahibi olacağınız haberini aldıktan sonra artık yapmanız gereken şey, kendinizi ve evinizi onun için hazırlamak olacak. Günlük yaşamınızı ve evinizdeki düzeni bir kez daha gözden geçirmenin sırası olabilir. Aileye yeni bir birey katılıyor, geçici de olsa…

Gönüllüyü karşılamak için otobüs veya deniz otobüsü terminaline bizimle birlikte gelebilirsiniz. Onun için yapacağımız hoşgeldin şakaları ve sürprizleri ile yeni bir maceraya başlamak çok keyifli olacak, göreceksiniz.