fbpx

Gıda Bankası

Gıda Bankası

İsraf, açlık ve yoksulluğu azaltabilmek için Gıda Bankası kurduk.

Gıda Bankacılığı Programı nasıl başladı?

Gönüllü Hareketi olarak uzun yıllardır üniversite öğrencilerine burs ve ihtiyaç sahiplerine dönem dönem destek veriyoruz. Son yıllarda derneğimize gelen yardım taleplerinin artmış, bu durum dernek içerisinde bir farkındalık oluşturmuştur.

2020 yılı Ocak ayında Dernek Başkanımız Sertaç Şipka, üç hafta boyunca Amerika'daki sivil toplum faaliyetlerini yerinde inceledi ve Gıda Bankalarını ziyaret etti. Ziyaretin detayları ve notlarını dönüş sonrasında dernek üye ve gönüllüleri ile paylaştı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde Gıda Bankacılığı Programı'nı başlattık. Bursa Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler doğrultusunda, zaruri olan tüzük değişiklikleri Genel Kurul'da yapılarak Gıda Bankacılığı Programı için gerekli altyapıyı oluşturduk. Türkiye'de Gıda Bankacılığı alanında öncü kurumlardan olan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ile de süreç boyunca bilgi alışverişinde bulunduk ve destek aldık.

Özellikle Covid-19 pandemisi nedeniyle ekonomik yönden olumsuz etkilenen bireylerin sayısının artması Gıda Bankacılığı konusunda çalışmalarımızı hızlandırmıştır.

Gıda Bankası'nın çalışma yöntemleri nelerdir?

Bir Gıda Bankası üç farklı model ile kurulmuş olabilir:

 1. Depo,
 2. Market,
 3. Aşevi.

Gıda Bankası bu modellerden yalnızca biri ile çalışmalarını sürdürebileceği gibi, ikisi veya üçü bir arada da olabilir. Gönüllü Hareketi Gıda Bankası'nın depo ve market formunda olması planlanmaktadır.

İhtiyaç sahipleri nasıl belirleniyor?

Gıda Bankası yararlanıcısı olmak isteyen kişiler web sayfamızdaki başvuru formunu doldurur: https://www.gonulluhareketi.org/gida-bankasi-basvuru-formu/

Eksiksiz bir şekilde alınan başvurular Gönüllü Hareketi Derneği Gıda Bankacılığı Programı Saha Ekibi tarafından değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirme ve gerçekleştirilen hane ziyaretleri sonrasında, onay alan kişiler Gıda Bankası’ndan yararlanmaya başlar.

İhtiyaç sahiplerine ne kadar destek verilir?

Gıda Bankası yararlanıcıları için evrensel olarak kabul edilmiş bazı normlar mevcuttur. Bir kişinin bir öğünü 300 gram olarak hesaplanmıştır. Buna göre yıllık olarak verilecek erzak desteği, 328 kilogramdır. Ailede yaşayan yetişkin birey sayısı x 328 kg / 12 olarak, aylık hane desteği verilmesi planlanmaktadır. Yararlanıcılara ya erzak paketleri ulaştırılır ya da market konseptine sahip olan Gıda Bankasına gelerek kendilerine tanımlanan kota kadar ürün alırlar.

İhtiyaç sahiplerine destekler nasıl ulaştırılır?

Gıda Bankası’nın depo ve market formatına uygun çalışmaları olacaktır. Ulaşım sağlayabilecek bireyler, Gıda Bankasına bizzat gelerek ürünleri alabilecektir. Gelemeyecek olanlara ise Gıda Bankası Ağı üyeleri ile birlikte belirlenen lojistik imkanlar ile ulaştırma desteği sağlanacaktır.

Yararlanıcı kişisel bilgilerinin gizliliği nasıl sağlanıyor?

Gıda Bankası modelinin dünya çapında yaygın bir model olmasının sebebi, “insanların destek alırken rencide olmadığı" bir model olmasıdır. İnsan onuruna yakışır bir şekilde yararlanıcılar destek alır ve bilgileri gizli tutulur. Kişisel veriler konusunda KVKK kapsamında yasal düzenlenme mevcuttur. Gönüllü Hareketi Derneği KVKK Aydınlatma Metni doğrultusunda çalışmalar yürütülür ve operasyonda yer alan kişiler yalnızca ihtiyacı olduğu kadar bilgiye ulaşabilir.

Gönüllü olarak destek verilebilir mi, gönüllülerin rolü nedir?

Bir Gıda Bankasının olmazsa olmazı gönüllüleridir. Çünkü bir Gıda Bankasının insan kaynağı, profesyonellerden, stajyerlerden ve en çok da gönüllülerden oluşur. Gıda paketi hazırlama, depo operasyonu, saha çalışmaları, lojistik, vb. birçok alanda gönüllüler Gıda Bankası çalışmalarına katılır.

Gıda Bankası şeffaf ve hesap verilebilir bir yapıda mı?

Gönüllü Hareketi Derneği, Açık Açık Online Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Platformu'na üye olan Bursa'daki ilk STK olmuştur. Her yıl düzenli olarak finansal tablo ve raporlarımızı web sitemizde yayınlıyoruz. Bağış Hakları Beyannamesi'nin imzacısıyız. Şeffaf, hesap verebilir ve hesap sorulabiliriz.

Gıda Bankası'na nasıl bağış yaparım?

Gıda Bankası aracılığıyla daha fazla ihtiyaç sahibi aileye desteği verebilmemiz için bağış yapabilirsin. Gıda Bankası banka hesabı bilgilerimiz aşağıdaki gibidir.

  • Alıcı adı: Gönüllü Hareketi Derneği
  • Banka adı: Türkiye İş Bankası – Bursa Şubesi (2200)
  • IBAN (TL): TR81 0006 4000 0012 2004 0854 32

Kredi kartı ile güvenli bağış yapmak istersen, buradan yapabilirsin: https://fonzip.com/gonulluhareketi/gidabankasi

Aynı zamanda gıda, temizlik ve hijyen malzemeleri, giyim, kırtasiye gibi ürünleri kendin alarak da bağışlayabilirsin. Kurumların ise yapacakları bağışlar öncesinde, özellikle vergi muafiyeti ile ilgili olan konularda bizimle iletişime geçmelerini bekliyoruz.

Afet durumlarında Gıda Bankası'nın önemi nedir?

2004 yılında Türkiye'de Gıda Bankası kavramının yasal bir mevzuata kavuşmasına neden olan olay, 1999 yılında yaşadığımız depremler olmuştur. Gıda Bankaları, deprem, sel, yangın gibi afet durumlarında dağıtım operasyonu konusundaki tecrübesini ve kapasitesini sahaya hızlıca yansıtabilme kabiliyetine sahiptir. Son yıllarda yaşadığımız Elazığ depremi, Giresun sel felaketi, İzmir depremi bize bunun en önemli örneklerini göstermiştir.

Hangi bölge ve şehirlerde faaliyet gösterir?

Gıda Bankası Bursa'dadır.  Kuruluşun ilk olarak Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Mudanya ve Gemlik ilçelerindeki vatandaşlara destek verir. Kapasitemizi arttırarak tüm Bursa'yı en kısa sürede kapsama alanına dahil etmeyi planlıyoruz. Bursa'daki modelin işlerlik kazanması ile birlikte hizmet ağının diğer şehirlere ulaştırılması mümkün olabilecek, farkı Gıda Bankalarını da kurabileceğiz.

Daha detaylı bilgi alabilir miyim?

Elbette. Bizimle istediğin zaman iletişime geçebilirsin. Bu sayfadaki bilgileri de içeren tanıtım sunumumuzu da inceleyebilirsin.

Gıda Bankası Ağı

Gıda Bankamıza destek vermek isteyen özel sektör, sivil toplum ve kamu kurumları Gıda Bankası Ağı'na katılabilir olabilir, çalışmalarımıza destek olabilir ve koordinasyonuna katılabilir. Daha detaylı bilgi için www.gidabankasiagi.org

Gıda Bankası Ağı neden kuruldu ve amacı nedir?

Gıda Bankacılığı Programımız ve program kapsamında oluşturulacak Gıda Bankası'nın sürdürülebilir bir model olması için paydaş iletişimi ve işbirliği çok önemlidir. Çünkü Gıda Bankası'nın çalışma modeli işbirliğine dayanır.

Dünyadaki tüm başarılı Gıda Bankaları geniş bir paydaş kitlesine sahiptir. Gıda Bankası Ağı'nın amacı, Gıda Bankası (veya Gıda Bankaları) kurmak, çalışmaları sürdürmek ve ekonomik zorluklar yaşayan daha fazla insana dayanışma içerisinde destek olmaktır.

Gıda Bankası Ağı neler yapar?

Gıda Bankası Ağı, Gıda Bankası'nın etkin, düzenli ve sürdürülebilir şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olması işbirliği yapar. Gönüllü Hareketi tarafından tüm organizasyonu ve operasyonu yapılan Gıda Bankası'na, Gıda Bankası Ağı maddi ve manevi olanakları ile destek verir.

Gıda Bankası Ağı'nın paydaşı olmak ne demektir?

 • Özel sektör, sivil toplum ve kamu kurumları Gıda Bankası Ağı'nın paydaşı olabilir.
 • Gıda Bankası Ağı'nın paydaşı olmak, Gıda Bankası çalışmalarına düzenli destek vermek anlamına gelir.
 • Gıda Bankası Ağı'nın paydaşları yalnızca Gönüllü Hareketi Derneği ile değil, ağın diğer paydaşları ile iletişim ve işbirliği yapabilir.
 • Gıda Bankası Ağı'na her kurumun verdiği destek farklı olabilir. Özel sektördeki bir kurum gıda tedariği, malzeme, teknolojik desteği verebilirken; sivil toplum kuruluşu gönüllülük veya tanıtım desteği verebilir; kamu kurumu ise lojistik ve saha çalışmaları desteği verebilir.