fbpx

Avrupa Dayanışma Programı

European Solidarity Corps

Avrupa Dayanışma Programı

European Solidarity Corps (ESC) bir sivil toplum kuruluşu veya yerel topluluk için, belirli bir sürede, bir AB ülkesinde ya da aday ülkede sosyal içerikli çalışmalarda gönüllü olarak yer almayı sağlayan bir programdır ve tamamen ücretsizdir. ESC kapsamında gönüllülere faaliyetleri süresince yiyecek, barınma, dil desteği veya eğitimi (ülkede konuşulan dil), yerel ulaşım, sigorta, bireysel bakım konularında destek verilmektedir. Bunların dışında gönüllüler ülkelere göre değişen oranlarda cep harçlığı almaktadırlar.

ESC, Avrupa Birliği tarafından 2014-2020 yılları arasında yürütülecek olan Erasmus+ Programı çerçevesinde; Ana Eylem 1 – Bireylerin Öğrenme Hareketliliği başlığı altındaki Gençlik kategorisinde bulunan projelerle gerçekleşir.

ESC Projesi Nedir?

Bir ESC projesi, kısa süreli (2-8 hafta) sadece engellilere ve imkânları kısıtlı gençlere yönelik) ya da uzun süreli (2-12 ay) olarak bir AB ülkesinde gönüllülük yapmaya imkân tanımaktadır. Gönüllü haftada 2 gün tatil yapmaktadır. Bunun dışında ayda 2 günlük izin hakkı vardır.

18-30 yaş arasındaki bütün gençler ESC projelerine başvuruda bulunabilir. Yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi gibi hiç bir şart aranmamaktadır. Gönüllünün gitmek istediği ülkenin dilini ya da İngilizceyi temel düzeyde bilmesi iletişim problemi yaşanmasını engelleyecektir. Fakat yabancı bir ülkeye gidildiğinde ortak dilin genellikle İngilizce olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle temel düzeyde İngilizce bilmek gönüllünün yapılacak eğitimlerde, toplantılarda vb. çalışmalarda rahat iletişim kurmasını sağlayacaktır.

ESC gönüllüleri, net olarak belirlenmiş görevleri yerine getirme fırsatı bulacaklardır. Gönüllünün fikirlerini, yaratıcılığını ve deneyimlerini projeye yansıtması için yeterli alan bırakılmalıdır. Gönüllü hizmet etkinliği (eğitim dahil) haftalık 30 ila 35 saat arasında olmaktadır.

Gönüllü Hareketi ve ESC

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı kısa adı ile Türkiye Ulusal Ajans’ı, Türkiye’deki tüm Erasmus+ Programlarının ve dolayısıyla da ESC’nin koordinasyonu yürütmektedir.

Gönüllü Hareketi, Mayıs 2010’dan bugüne akreditasyona sahip bir kuruluştur. Gönderen ve ev sahibi kuruluş olarak ESC projeleri gerçekleştirmektedir.

Gönüllü Hareketi, ESC programında gönüllüler yurtdışına göndermekte ve Türkiye’ye gelen gönüllülere ev sahipliği yapmaktadır.

Akreditasyon PIC No: 948264629

İlgili Sayfalar