fbpx

Adım Adım

Adım Adım

Bizimle İyilik Peşinde Koşar Mısın?

Yardımseverlik Koşusu Nedir?

Gönüllü Hareketi’nin gerçekleştirdiği proje ve faaliyetleri desteklemek isteyen gönüllüler, fiziksel olarak yaptıkları koşu başta olmak üzere yüzme, vb. sportif aktivitelere katılarak da destek olabiliyorlar.

İlgili sportif faaliyete katılan gönüllü, çevresindeki kişilere “bak, ben Gönüllü Hareketi’nin ……… projesini desteklemek için koşuyorum / yüzüyorum / bisiklete biniyorum sen de beni desteklediğini göstermek için kampanyaya bağış yapar mısın?" der.

Bunu her türlü sosyal mecra, mail ve yüzyüze iletişim ile sağlar ve bağışlar için güvenli online araçları kullanır. Böylelikle duyarlı bir vatandaş olarak gönüllü olur ve bir sosyal sorumluluk projesinin desteklenmesi için yardımseverlik koşusu yapmış olur.

Nasıl Gerçekleşir?

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında “charity run" olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. (www.adimadim.org)

Gönüllü Hareketi olarak, belirli kriter ve yeterlilikleri yerine getirerek 2018 yılında önce Açık Açık Derneği Online Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Platformuna dahil olduk, sonrasında da Adım Adım Desteklediği STK’lar arasında Bursa merkezli olan ilk sivil toplum kuruluşu olduk.

Bunun yanında, gerçekleştirdiğimiz tüm kampanyaları, 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu çerçevesinde T.C. Bursa Valiliği’nden aldığımız izin ile gerçekleştirmekteyiz.

Kampanya ve projeler için yapılan tüm yardım ve bağışlar ile ilgili olarak hesap verebilirlik ve şeffaflık kriterlerini yerine getirdiğimiz gibi, ilgili süreçleri yasal mevzuat doğrultusunda büyük bir hassasiyetle güvence altına almaktayız.

Hangi Etkinlikler / Ne Zaman?

Her yıl düzenli olarak yapılan Yardımseverlik Koşuları şunlardır:

 • Runatolia Maratonu, Antalya (Mart)
 • NB Bozcaada Koşusu (Mayıs)
 • Ultimate Cunda Adası (Haziran)
 • Run Fire Salt Lake, Tuz Gölü (Temmuz)
 • Eker I Run, Bursa (Ekim)
 • İstanbul Maratonu (Kasım)

Bunun dışında Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı (Temmuz)’nda da Yardımseverlik için kulaç atabilirsiniz veya diğer etkinliklerde bisiklete binebilirsiniz.

Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz Yardımseverlik Koşularının bilgilerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Hatırlatma: Kimse sizden derece yapmanızı veya her daim koşmanızı beklemiyor, yalnızca yürüyerek yardımseverlik koşusuna katılan gönüllülerimiz de var.

Nasıl Katılırım?

 1. Öncelikle https://ipk.adimadim.org/ sayfasına girerek koşucu profili oluşturmanız gerekir.
 2. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya’da bulunan Adım Adım gönüllülerinin haftalık antrenmanlarına (genellikle her Çarşamba akşam 19.45 ve Cumartesi saat 08.00) katılabilirsiniz.
 3. Adım Adım organizasyonlarında bizi destekleyenlerden biri olduğunuzu bilmemiz ve sizinle iletişim kurabilmemiz için lütfen Gönüllü Başvuru Formu‘nu doldurun.
 4. Koşu zamanı yaklaşırken IPK profilinize girerek “Yardım Kampanyalarım" menüsünden Gönüllü Hareketi’nin projesini seçerek kampanyanızı başlatabilirsiniz. Kampanyalar koşuların 15 gün öncesinde başlar ve 15 gün sonrasına kadar devam eder.
 5. Gönüllülerimiz ile her aşamada iletişim halinde bulunuyor ve kampanya süresince gelişmeler konusunda haberdar ediyoruz. Bize istediğiniz zaman adimadim@gonulluhareketi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Kampanya Nasıl Açılır?

 1. Daha önce kişisel profilinizi oluşturmuş olduğunuz https://ipk.adimadim.org/ sayfasına giderek, Adım Adım etkinliklerinden 30 gün önce kampanyanızı başlatabilirsiniz.
 2. “Yardım Kampanyaları" menüsüne tıkladıktan sonra, “kampanya aç" demelisiniz.
 3. Hangi Adım Adım organizasyonu için kampanya açacağınızı seçmeniz gerekiyor. Çıkan STK / proje listesinden “Gönüllü Hareketi"ni bulup seçmelisiniz.
 4. Sonrasında kampanya hedeflerinizi (ne kadar bağış toplamayı, kaç kişiden bağış almak istediklerinizi) yazıyorsunuz. Bağış miktarınızı arttırdıkça bu kısımları artırabilir ya da azaltabilirsiniz; istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
 5. Kampanya sayfanızda “Neden Koşuyorum" kısmını doldurduktan sonra artık kampanyanızı çevrenizle yaygınlaştırmaya başlayabilirsiniz.
 6. Çevrenizle https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC44412 şeklinde olan kampanya sayfasını (mail, sosyal medya, whatsapp, vb) paylaşarak bağış yapmalarını isteyebilirsiniz.

Yardımseverlik Kampanyalarımız

 • 2019 Kampanyası, Eğitimde Fırsat Eşitliği için Koş, Oyun Karavanı Projesi (tıklayınız)
 • 2018 Kampanyası, Eğitime Destek için Koş, Burs Programı (tıklayınız)

* ÖNEMLİ: Örneğin İstanbul Maratonunda yardımseverlik koşusu yapabilmeniz için öncesinde İstanbul Maratonu web sayfasına giderek ayrıca kayıt olmanız gerekmektedir. Adım Adım katıldığınız spor etkinliklerinde bağış kampanyası açarak, yardımseverlikte bulunmanızı sağlar. Organizasyonlara kayıt olmayı da unutmamalısınız.