fbpx

Adım Adım

Adım Adım

Bizimle İyilik Peşinde Koşar Mısın?

Yardımseverlik Koşusu Nedir?

Gönüllü Hareketi’nin gerçekleştirdiği proje ve faaliyetleri desteklemek isteyen gönüllüler, fiziksel olarak yaptıkları koşu başta olmak üzere yüzme, vb. sportif aktivitelere katılarak da destek olabiliyorlar.

İlgili sportif faaliyete katılan gönüllü, çevresindeki kişilere “bak, ben Gönüllü Hareketi’nin ……… projesini desteklemek için koşuyorum / yüzüyorum / bisiklete biniyorum sen de beni desteklediğini göstermek için kampanyaya bağış yapar mısın?" der.

Bunu her türlü sosyal mecra, mail ve yüz yüze iletişim ile sağlar ve bağışlar için güvenli online araçları kullanır. Böylelikle duyarlı bir vatandaş olarak gönüllü olur ve bir sosyal sorumluluk projesinin desteklenmesi için yardımseverlik koşusu yapmış olur.

Nasıl Gerçekleşir?

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında “charity run" olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. (www.adimadim.org)

Gönüllü Hareketi Derneği olarak, belirli kriter ve yeterlilikleri yerine getirerek 2018 yılında önce Açık Açık Derneği Online Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Platformuna dahil olduk, sonrasında da Adım Adım Desteklediği STK’lar arasına girdik. 

Adım Adım ile açtığımız tüm kampanyaları, 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu çerçevesinde valilik izni ile gerçekleştiriyoruz.

Kampanya ve projeler için yapılan tüm yardım ve bağışlar ile ilgili olarak hesap verebilirlik ve şeffaflık kriterlerini yerine getiriyoruz. Tüm süreçleri yasal mevzuatlar doğrultusunda büyük bir hassasiyetle güvence altına alıyoruz.

Hangi Etkinlikler / Ne Zaman?

Her yıl düzenli olarak yapılan Yardımseverlik Koşularından bazıları şunlardır:

 • Runtalya Koşusu, Antalya (Mart)
 • İstanbul Yarı Maratonu (Nisan)
 • Ultimate Cunda (Haziran)
 • Run Fire Salt Lake, Tuz Gölü (Temmuz)
 • Eker I Run, Bursa (Ekim)
 • Cappadocia Ultra Trail (Ekim)
 • İstanbul Maratonu (Kasım)

Bunun dışında Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı (Temmuz)’nda da Yardımseverlik için kulaç atabilir veya diğer etkinliklerde bisiklete binebilirsin. Bağış kampanyası açabileceğin tüm etkinliklerin listesini ise burada bulabilirsin: https://ipk.adimadim.org/etkinlikler

Kampanyamı Nasıl Açarım?

 1. Adım Adım IPK (İyilik Peşinde Koş) sayfasında bir profil oluşturmalısın https://ipk.adimadim.org/.
 2. Kampanya açmak istediğin etkinliğin 30 gün öncesinde kampanyanı açabilirsin. “Yardım Kampanyaları" menüsüne tıkladıktan sonra, “kampanya aç" kısmına tıklamalısın. 
 3. Hangi Adım Adım organizasyonu için kampanya açacağını seçmen gerekiyor. Çıkan STK / proje listesinden “Gönüllü Hareketi"ni bulup seçebilirsin.
 4. Sonrasında kampanya hedeflerini (ne kadar bağış toplamayı, kaç kişiden bağış almak istediğini) yazıyorsun. Bağış miktarınızı arttırdıkça bu kısımları artırabilir ya da azaltabilirsin; istediğin zaman değiştirebilirsin.
 5. Kampanya sayfanda “Neden Koşuyorum" kısmını doldurduktan sonra artık kampanyanı yaygınlaştırmaya başlayabilirsin.
 6. Çevrendekilerle https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC85381 şeklinde olan kampanya sayfasını paylaşarak (mail, sosyal medya, whatsapp, vb.) bağış yapmalarını isteyebilirsin.

Ek Bilgi ve Hatırlatmalar

 • Bir etkinlikte bağış kampanyası açmak ile etkinliğe kayıt olmak farklı şeylerdir. Örneğin; İstanbul Maratonu’nda koşmak için koşuya kayıt olmak gerekir. Bağış kampanyası ise Adım Adım IPK sayfasında açılır.
 • İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya’da bulunan Adım Adım gönüllülerinin haftalık antrenmanlarına katılabilirsin. Bu sayede hem diğer gönüllüler ile tanışmış hem de hazırlıklarını düzenli hale getirmiş olursun.
 • Kimse sizden derece yapmanı veya her daim koşmanı beklemiyor. Yalnızca yürüyerek bir koşu parkurunu tamamlayan gönüllülerimiz de oluyor. Derece yapmak istersen eğer, bunu da destekleriz tabi ki 🙂
 • Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz Adım Adım kampanyalarımıza bu sayfadan ulaşabilirsin: https://ipk.adimadim.org/nonprofit/view?id=30709
 • Gönüllü Hareketi Derneği, Adım Adım üyesi STK’lar arasındaki Yıldız Takımlardan biriyiz. Genç ve Büyük Takım olma yolunda ilerliyoruz. Bu yolda bize destek verirsen çok mutlu oluruz.
 • Kampanyalarımız ile ilgili olarak bize istediğin zaman adimadim@gonulluhareketi.org adresinden ulaşabilirsin. Yalnızca bir e-posta uzağındayız.