Bursa Oyuncak Kütüphanesi

Bursa Oyuncak Kütüphanesi

ÇIKIŞ NOKTASI

Ailelerin çocuklarına aldıkları oyuncaklar en önemli bütçe kalemlerinden birisini oluşturmaktadır. Aileler hangi oyuncağı alırsa alsın, çocuklar ise bir süre sonra bu oyuncaklardan sıkılmaktadırlar. Kütüphanemiz, her çocuğun ödünç oyuncak alabileceği bir kütüphane olacaktır.

 AMACI NEDİR?

Bursa Oyuncak Kütüphanesi, özellikle sosyo-ekonomik imkânı kısıtlı aileler ve çocuklar için fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemiştir. Oyuncak kütüphanesi çocuklara ve ailelere ödünç oyuncak sağlamanın yanı sıra, oyun ortamını kullanarak diğer çocuklar ile vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Ulaşabildiğimiz her çocuğu oyuncak ile tanıştırmak ve çocuklara oyun ve oyuncak kültürünü aşılamak Oyuncak Kütüphanesi’nin ana hedefi olarak belirlenmiştir.

Bursa Oyuncak Kütüphanesi’nin yararları;

  • Çocuklarda kütüphane kültürünün erken yaşta yerleşmesini sağlar,
  • Çocuklara zaman kavramını öğreterek sorumluluk kazandırır,
  • Çocuklar arasında yardımlaşma ve gönüllülük bilincini geliştirir,
  • Etkinlikler doğrultusunda çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini destekler,
  • İhtiyaç fazlası tüketimi önler,
  • Eğitimler ve diğer faaliyetler aracılığıyla ebeveynler için sosyal bir ortam yaratır.

Ayrıca, Bursa Oyuncak Kütüphanesi’ne kayıtlı olan çocukların gelişim takipleri yapılabilecek, aileler çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili konularda bilgilendirilecek ve çocuklarının yaş ve gelişim düzeylerine uygun oyuncak seçmeleri için rehberlik hizmeti verilecektir.

 OLUŞUM

Tamamen gönüllülük esası ile yapılacak bu çalışma kapsamında oyuncaklar bağışla toplanacak, oyuncaklar düzenli olarak tamir edilecek, onarılacak, steril hale getirilecek ve kütüphanede sınıflandırılacaktır.

NEREDE

Bursa Oyuncak Kütüphanesi, Gönüllü Hareketi’nin ofisinin de bulunduğu Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde bulunmaktadır. Yaklaşık 22m²’ büyüklüğünde olan çocuk oyun odası Nilüfer Belediyesi tarafından Gönüllü Hareketi’ne ücretsiz ve süresiz olarak tahsis edilmiştir.

 MODEL

Her aile ve çocuk Bursa Oyuncak Kütüphanesi’ne ücretsiz olarak abone olabilmektedir. Çocuklar sahip oldukları abonelik ile istedikleri kadar oyuncak değiştirme hakkında sahiplerdir. Bunun yanı sıra çeşitli etkinliklere de katılma imkanı bulabileceklerdir.

EĞİTİM

Gönüllü Hareketi’nin yürütmüş olduğu bir diğer sosyal sorumluluk projesi olan “Oyunla Büyü” kapsamında gerçekleştirilecek diğer eğitim faaliyetleri ile atölye çalışmaları da, gönüllülerimiz ve gönüllü eğitmenlerimiz ile Bursa Oyuncak Kütüphanesi yararlanıcıları ile ilerleyen aylarda gerçekleştirilecektir.

Görüş, Öneri ve Düşüncelerinizi Paylaşın