Gönüllü Olun

Gönüllü Olun

“Hep neden birileri bunun hakkında bir şey yapmıyor diye düşünürdüm, sonra o birinin ben olduğunu farkettim.” Lily Tomlin

Gönüllülük; Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre bir işi yapmayı hiçbir yükümlülüğü yokken isteyerek üstlenmektir.

Gönüllü Hareketi için ise…

Gönüllü; sahip olduğu fiziki güç, zaman, bilgi, yetenek veya deneyimini Gönüllü Hareketi’nin olağan faaliyetleri veya projeleri için kendi özgür iradesi ile paylaşabilecek durumda olan ve bunun karşılığında maddi kazanç beklentisi taşımayan bireydir. Gönüllü Hareketi’nin amaçlarına ulaşması için gönüllüler bizim en önemli ortağımızdır.

Gönüllüler zaman, bilgi, emek, çaba ve kaynaklarını paylaştıkça; kısacası fedakarlık ve özveri timsali oldukça toplumun gelişmesine doğrudan katkı sağlayarak yaşam kalitesini arttıran bireylerdir. Gönüllü Hareketi gönüllüsü olmak, amatör bir ruha sahip olarak profesyonelce çalışmaktır bizim için. Gönüllülük özetle; insanın kendisini ve toplumu dönüştürme/değiştirmeye dayalı bir etkinliktir.

1. Gönüllü Olma İsteği

Gönüllü Hareketi’ne katılabilmek için şu şartları taşıyor olmalısınız:

  • 12 yaşını doldurmuş olmak,
  • Gönüllü Hareketi’nin misyon-vizyon, amaç ve ilkelerini benimsemiş olmak,
  • Gönüllü Hareketi’nin çalışmalarına destek olacağınızı taahhüt etmek,
  • Yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giymemiş olmak.

Bir sosyal sorumluluk projesi ve kulübümüzde gönüllü, bir kampanyanın ekip üyesi, yerel bir örgütlenmenin gönüllüsü, gönüllü bir eğitmen veya çalışmalarımızın birinde uzman olabilir, özetle daha yaşanabilir bir dünya için bu hareketin önemli bir parçası olabilirsiniz.

2. Gönüllü Başvurusu

Gönüllü olmak için aslında ilk adımı bu sayfaya ulaşarak attınız. Şimdi yapmanız gereken ilgi alanı ve isteğiniz doğrusundaki aşağıdaki butona tıklayarak başvurunuz bize iletmek olacak. Başvuru yaptığınız gönüllülük pozisyonu ve ihtiyaçlara göre sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. 

Neler Yapabilirsiniz?

Yürüttüğümüz projeler ile gönüllü faaliyetlerinin kendilerine özel eğitim ve hazırlık süreçleri olabiliyor. Bu süreçler, dahil olunan sosyal sorumluluk projesi veya faaliyete göre farklılık gösterebilir.

Diğer gönüllülük şekilleri ile ilgili olarak (kaynak geliştirme, tanıtım ve iletişim, yeni sosyal sorumluluk projelerinin ve gönüllü faaliyetlerin hazırlanması, vb.) bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönüllü Olun

Bilinçli insan ve vatandaş olmanın doğal bir gereği olarak, ekip ve gönüllülerimiz ile birlikte sürdürülebilir ve dönemsel olarak gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerimize ve faaliyetlerimize katılabilirsiniz.

Gönüllü Eğitmen Olun

Mesleğiniz, hobileriniz veya hobileriniz ile ilişkili olan farklı konulardaki bilgi, birikim ve deneyimlerinizi; Gönüllü Hareketi’nin farklı hedef kitleleri ile paylaşabilir, onlara yönelik eğitimler verebilirsiniz. 

Yardımseverlik Koşusu Yapın

Adım Adım düzenlediği Yardımseverlik Koşuları ve diğer sportif etkinliklerde, bağış kampanyası açarak sosyal sorumluluk projelerimize destek olabilir, çevrenizi harekete geçirebilirsiniz.

Host Family Olun

Gönüllü Hareketi’nin yürütmekte olduğu, yerel faaliyetleri bulunan uluslararası projeler kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Bursa’ya gelen gönüllülere ev sahipliği yapabilirsiniz.

3. Gönüllünün Dahil Edilmesi

Gönüllü Başvuru Formunu doldurarak gönderen gönüllüler Tanışma Toplantısı’na davet edilir. Bu toplantıda gönüllü adayları Gönüllü Hareketi’ni daha yakından tanıma ve kendilerini tanıtma imkanına sahip olur.

Tanışma Toplantısının sonunda Gönüllü Bilgi Formu doldurulur ve Gönüllülük Taahhütnamesi gönüllüler tarafından imzalanır.

Tanışma Toplantısı ile Gönüllü Hareketi’ne katılan gönüllülerin, gönüllülük süreçleri artık başlamış olur.

4. Gönüllülük Süreci

Gönüllülerin gerçekleştirilecek olan ilk Gönüllü Oryantasyon Eğitimi’ne katılması beklenir. Ancak bu şekilde, gönüllüler bir sosyal sorumluluk projesine katılabilirler.

Gönüllülerin dahil edilme süreci, hazırlanmış olan Gönüllü Eğitim Programı (GEP) kapsamındaki eğitimler ve çalışmalar gerçekleştirilmektedir (detaylı bilgi için: www.gonulluhareketi.org/egitimler).

Gönüllüler, sonrasında aşağıda belirtilen şekillerde gönüllü çalışmalar yapabilmektedirler.

5. Değerlendirme, Teşekkür ve Motivasyon

Gönüllü Hareketi, herkese özellikle de gençlerde gönüllülüğün yaşam tarzı haline getirilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Buradan hareketle gönüllülük faaliyetlerine gerekli eğitimleri alanların kısa süreli olarak katılabileceği gibi, uzun yıllar boyunca Gönüllü Hareketi ailesinin bir gönüllüsü olması arzu edilmektedir.

Gönüllülerimizin yaptığı çalışmalar düzenli olarak değerlendirilmektedir. Dahil olan gönüllülerinin motivasyonlarının sağlanmasına yönelik ekibimiz ve gönüllülerimiz tarafından çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilmektedir. En önemlisi ise gönüllülerimizin yaptığı çalışmalar her zaman takdir edilmekte ve farklı teşekkür yöntemleri ile kendilerine teşekkür etmekteyiz.

“Gönüllü Ol, Harekete Geç!”